20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
17 Nisan 2013 Çarşamba 12:00

Kuyumcular Uyardı: Çeyrek Almayın

Altın fiyatlarının uluslararası piyasalarda sert düşüşünün ardından iç piyasada oluşan yoğun talep çeyrek ve cumhuriyet altınında 'yok satma' dönemini başlattı.
Kuyumcular Uyardı: Çeyrek Almayın

Sektör temsilcileri yoğun talep nedeniyle çeyrek ve cumhuriyet altınında işçilik maliyetlerinin çok arttığı bu dönemde yatırımcıların, makinede üretilen 22 ayar bilezik ile gram altını tercih etmesi tavsiyesinde bulundu.Geçen hafta cuma gününden beri yüzde 13'e yakın değer kaybeden altına geleneksel olarak bu enstrümanı tercih eden Türk halkının gösterdiği yüksek talep adeta karaborsa etkisi yarattı.

Bu dönemde iç piyasada 90 liraya alınan gram altın 78 liraya çeyrek altın 145 liradan 127 liraya ve cumhuriyet altını da 570 liradan 506 liraya geriledi. Fiyatlardaki düşüş nedeniyle daha önce günde 10 kişi altın almaya gelirken bu sayı Kapalıçarşı esnafına göre 500'e kadar çıktı.
Fiyatların düşmesini fırsat olarak değerlendiren tasarruf sahiplerinin çeyrek ve cumhuriyet altınına olan talebiyse normal dönemlerde 3 lira olan külçeden çeyrek altını işleme maliyetini 12 ile 15 lira aralığına yükseltti. Cumhuriyet altınında ise 10 liradan 35 liraya bir işçilik maliyeti artışı yaşandı.

İşçilik ücretindeki bu artış altının maliyetine doğrudan yansıdığı için fiyatlarda suni bir şişkinlik oluştu. Kuyumcular darphanenin talebe yetişemediğini kendilerinin de yüksek maliyetli bu altını satmayı doğru bulmadıklarını belirtirken, altının yükselmesini bekleyen vatandaşların makinede basılan ve işçilik maliyeti olmayan 22 ayar bilezik ve gram altını tercih edebileceğini söyledi. Sektör temsilcileri çeyrek ya cumhuriyet altını almak isteyenlerin ise talebin normalleştiği zamanı beklemelerini tavsiye etti.

ÇEYREK YERİNE GRAM ALTIN ALIN
Benzer bir değerlendirmede bulunan İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alattin Kameroğlu da talepte patlama olduğunu ifade ederek, tasarruf sahiplerinin bu dönemde çeyrek ve cumhuriyet altını almamasını tavsiye etti.

Kameroğlu, "Bu iki üründe işçilik bedeli oldukça fazla” diyen Kameroğlu “Gidip gram altın alsınlar, cumhuriyet ziynet lira alsınlar, 22 ayar bilezik alsınlar, hatta külçe altın alsınlar. Daha az işçilik maliyeti ödemiş olurlar. Piyasa sakinleşince ellerindeki altını gidip yine çeyrek altın ile değiştirebilirler. Burada haksız bir kazanç da oluşuyor" dedi.

KUYUMCULAR HAZIRLIKSIZ YAKALANDI
Aşırı talep nedeni ile kuyumcuların da sürece hazırlıksız yakalandığını ifade eden Kameroğlu talep artışının altında yaklaşan düğün sezonunun da olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Düğün sezonu geliyor. İnsanlar, fiyatlar düşmüşken hediyemizi alalım diyorlar. Kuyumcular da hazırlıksız yakalandı. Yarın öbür gün talep düşürse piyasa yine normal konumuna gelir" dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR