20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
02 Nisan 2013 Salı 18:01

Letonya'dan Türkiye'ye AB Desteği

Cumhurbaşkanı Gül, resmi ziyaret için bulunduğu Letonya'nın başkenti Riga'da Cumhurbaşkanı Andris Berzins ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
Letonyadan Türkiyeye AB Desteği

Berzins ile görüşmelerinin verimli geçtiğini dile getiren Gül, Türkiye ve Letonya’nın çok eski iki dost ülke olduğunu vurguladı. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 1925 yılında kurulduğunu, Türkiye'nin Letonya’yı tanıdığını anımsatan Gül, “Türkiye, bu geçen süre içindeki işgal ve ilhak kararlarını hiçbir şekilde tanımamıştır, Letonya'yı daima bağımsız ülke olarak görmüştür. 1991'den sonra da ilişkilerimiz gayet güçlü gelişmiş, Letonya’nın Avrupa ve Atlantik kurumları içinde yer almasını daima desteklemişizdir” diye konuştu.

Türkiye ve Letonya'nın NATO içinde müttefik iki ülke olduğuna işaret eden Gül, iki ülkenin hava polisliği ve hava savunmasına ilişkin NATO projelerinde beraber çalıştığını, Türk pilotların bir dönem burada görev yaptığını anlattı. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin önemine de vurgu yapan Gül, sözlerine şöyle devam etti:“Ticaret hacmimiz 300 milyon dolardır ama daha da büyüme potansiyeli vardır. Özellikle Letonya ve Türkiye'nin büyük ekonomik krizden, finans krizinden en az etkilenen ülkeler olduğunu memnuniyetle ifade etmek isterim. Gerek Türkiye gerek Letonya kendi ekonomik reçetelerini kendileri yazarak ve bunu uygulayarak ekonomik başarı gösteren ülkelerdir. Ekonomik performanslarımız her iki ülkenin de gayet iyidir.

LETONYA CUMHURBAŞKANI BERZİNS
Letonya Cumhurbaşkanı Berzins de Cumhurbaşkanı Gül'e ziyareti için teşekkür ederek konuşmasına başladı. İki ülke arasındaki ilişkilerin 88 yıldır sürdüğüne, yakın zamanda da 90'ıncı yılın kutlanacağına işaret eden Berzins, “Çok mükemmel, dinamik ilişkilerimiz var. NATO'da birlikte çalışıyoruz. Ayrıca Türkiye’nin Baltık Bölgesi Hava Polisliğine müteşekkiriz. Gelecekte de iyi bir işbirliği olacağını öngörüyoruz” dedi.

Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerini vurgulayan Berzins, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği ve ticaretin hızla geliştiğini söyledi. Letonya ile Türkiye arasında değerlendirilmemiş bir potansiyel olduğunu dile getiren Berzins, ziyaret vesilesiyle işbirliğinin enerji, havacılık, gayrimenkul ve diğer alanlarda geliştirileceğini kaydetti. Berzins, Türkiye'den gelen 92 kişilik iş adamı heyetinin iş forumunda 144 Letonyalı şirketle buluşacağını da bildirdi.

Türkiye ve Letonya'daki limanların önemine dikkati çeken Berzins, ulaştırma alanında imzalanan niyet mektubunun da bunu gösterdiğini vurguladı. Yakın gelecekte pek çok alanda işbirliğinin geliştireceğini dile getiren Berzins, “Kültür, eğitim gibi alanlarda işbirliğinden bahsedebiliriz. Şu anda 114 Türk öğrenci Letonya'da okuyor” diye konuştu.

Türkiye'nin Letonyalı turistler için cazibe merkezi olduğuna işaret eden Berzins, 2014'te Avrupa Kültür Başkenti olacak Riga'yı da Türklerin daha çok ziyaret edeceğine inancını belirtti. Berzins, Gül ile görüşmelerinde Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika ile ilişkileri de ele aldıklarını kaydetti

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR