21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
13 Ocak 2014 Pazartesi 09:24

LPG'li Araç Sahiplerine Müjde

Türk Standartları Enstitüsü, park sıkıntısı yaşayan LPG'li araçlar için AVM otoparklarının taşıması gereken şartları belirleyen bir standart hazırlayacak.
LPGli Araç Sahiplerine Müjde

Türkiye'de 4 milyonu aşkın Lpg'li araç park sorunu yaşıyor. TOBB, Petrol Sanayi Derneği, Ulaştırma Bakanlığı, Makine Mühendisleri Odası ve sektör temsilcileri bu sıkıntıyı çözmek için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'yle bir araya geldi. Görüşmeden, Lpg'li araçlara otopark özgürlüğü getirmek için "standart" formülü çıktı.

OTOPARKI UYGUN OLMAYANA RUHSAT YOK
Buna göre, Türk Standartları Enstitüsü (TSE), AVM otoparklarının taşıması gereken şartları belirleyen bir standart hazırlayacak. Lpg'li araçlara uygun olmayan otoparkı bulunmayan yeni AVM'lere ruhsat verilmemesi de gündemde. Bakanlık, buna yönelik mevzuat çalışması da yapacak. Artık belediyeler, otoparkı uygun olmayan AVM'ye ruhsat veremeyecek. Mevcut AVM'lerin de TSE'nin şartlarına uyması istenecek.

HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ KURULACAK
Kapalı otoparklara Lpg'li araçlara uygun olarak havalandırma sistemleri kurulacak. Otoparklarda, risklere karşı gaz alarmları olacak ve yangın söndürme sistemleri buna yönelik olarak geliştirilecek. Otoparkların elektrik sistemleri de antistatik özellikte olacak. Otoparklar eksi katlarda olsa dahi, havalandırma şartlarına uyacak. İngiltere, Fransa ve Almanya örnekleri de incelenecek.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR