23 Eylül 2017 Cumartesi

Kadir YAVUZ / Ajans32

Mahsun Kırmızıgül'ün Dizisi

10 Ocak 2012 Salı 17:04

ATV’DE MAHSUN KIRMIZIGÜL’ÜN YENİ BİR DİZİSİ BAŞLAMIŞ… BU DİZİ REYTİNGLERİ ALTÜST ETMİŞ

.

İnternette gezinirken rastladığım bir habere takılıyorum… Gözlerime inanamıyorum. Konusuna baktığımda, bu sezon başlayan bütün özel televizyon kanallarındaki tecavüz konulu dizilerden farksız değil!

 

Aynı tema işleniyor… Neden, dersiniz? Hepsi, tecavüz üzerine neden? Birçoğu da, çağ dışı kalmış bekâret konusunun hâlâ üzerinde durulması gibi bir şey! Ortaokul düzeyine indirdikleri uyuşturucu alışkanlığından sonra, liseli gençlere de ilişkilerdeki doğallık vurgulanmaya çalışılıyor. Aileler tarafından artık bu mevzuların abartılmamasına değiniliyor.

 

Hele ki, televizyonum arızalandı da; bu dizileri seyretmekten kurtuldum. Özellikle tamir ettirmemeye karar verdim. Çünkü, habere bakalım filan diye geçtiğim televizyonun karşısında adeta dizilere esir oluyordum. Kendimi alamıyordum. Açıkçası, ben etkisinde kalıyorsam gençler ne yapıyor dersiniz? Bazı akşamlar o da ayda yılda bir misafirliğe gittiğimizde, televizyon hastalığının nasıl uyuşturucu gibi müptelası olunduğunu görüyor, hayrete düşüyorum. Bir eline adeta yapışık gibi duran kumanda ve birinden birine atlanılarak hızla geçilen televizyon kanalları! Ardı ardına, yüzlerce kanalı bir gecede tarıyoruz. Birine tam bakamadan diğerine geçiyoruz. Ta ki, gece uyku saati gelip çatıncaya dek, televizyon kanalları arasında mekik dokunuyor. O eve gelenler oraya uymak zorunda!

 

Birine gittik. Biz gittiğimizde kumandanın masaya bırakıldığını yani televizyonun yeni kapatıldığını fark ettim. Konuşma anında gözlerin televizyonda olduğunu fark eden ev sahibi “Belki, bir haber kanalı vardır. Arada oraya da göz atalım isterseniz? Ne dersiniz?” dediğinde, hemen kimsenin oluru filan alınmadan televizyon açılmıştı. Açılsın, bakılsın elbette! Ama bilinçli bakılsın. Çocuklardan uzak tutulsun. Belli bakış saatleri olsun, misafir geldiğinde de misafire ayak uydurulsun. Hele şu reyting yapan dizilere asla adlanılmasın ve bakılmasın. Ailece, geçilip karşısına izlenilmesin.

 

Demiştim ya, internet gazetelerine bakarken gözüme ilişti… Haber bir gazetenin sütununda verilmiş ve hemen altında dizinin can alıcı seks bölümü de kesit şeklinde diziden alındığı gibi film olarak verilmiş. Yaşlı ve o kasabanın en zengin dulu… Malum, arkadaşıyla ilişkiye girmiş bekâretini kaybetmiş, mağdur olmuş bir kız. Erkek arkadaşı yaşlı dulun yatak odasındaki şehvet sahnelerini seyrediyor. Sonra genç dayanamıyor, oradan uzaklaşıyor ve ıssız bir yerde, silahı alnına dayıyor… O yaşlı adamın kız ağlarken, o hiç aldırış etmeden onun gelinliğini çıkarması, ona sahip olması o arada tahrik edici bir üslupla işleniyor. Reyting yaptı, deyince baktım ve  seksten başka bir şey görmedim. Kanalların reytinglerine de, inanamıyorsun. Her kanal yeni dizisinin ardından kendisine ait olan gazeteleri aracılığıyla reyting yaptıklarını söylüyorlar.

 

Çok ilginç, reyting yapan dizilerin birçoğu da, daha ilk bölümde tecavüzle başlıyor. Yani, dizinin ortalarına veya sonlarına bırakmıyor işi! Hemen başında! Aynı konuları işleyen dizi çok olunca, seyirciyi kapma adına bu yol deneniyor, demek ki! Bu kadar kanal, bir o kadar dizi ve her ne hikmetse işlenen konu hep aynı… Sanki, tecavüzün normal bir şeymiş gibi gösterilmesi işleniyor… Doğru mu?

 

Caddelere, Sokaklara, Semtlere, mahallelere ve hele hele aile yapımıza bu diziler; nasıl, etki yapıyor, gençlerimizi nasıl bu çirkefliklerden koruyacağız, gibi bir düşünce içine giren var mı? Aynı gün, aynı gazetenin bir başka sütununda şu habere gözüm ilişiyor “Polise sığınan genç bir kız, ağabeylerinin kendisine tecavüz ettiğini ve onlardan davacı olduğunu söylüyor. 8-9 yaşlarında başlayarak, 4 erkek kardeşinin kendisine yıllardır tecavüz ettiğini, artık dayanamadığını beni kurtarın diye yalvardığını” haberden okuyorum. “Henüz küçük yaştayken ne olduğunu bilemeden tecavüz ettiklerini, sonra sırasıyla hepsinin iğrenç saldırılarını devam ettirdiklerini söylüyor.”

 

Gelecekte, nasıl bir toplum bizleri bekliyor. Yaşananlara bakın, karar verin!

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR