22 Eylül 2017 Cuma

Neriman CANBOLAT / Ajans32

Mavi Bocuk

27 Ekim 2010 Çarşamba 00:10

 

 

  Bir pazar evimde otururken penceremin olduğu yerden bir ses geldi. Kalktım baktım bir kumru kuşu yuva yapmaya çalışıyor.

 Ne demişler atalarımız; ev yapana ve  düğün yapana Allah yardımcı olur. Bu kumruya da Neriman ablası yardım etsin dedim. Beş tane kedisi var bir tanede kumrusu olsun ne olacak, sofraya bir tabak daha koymuş olursuz. Kumru otları getirirken, birçoğunu yere döküyordu. Bende kumru oradan uzaklaşınca, yere dökülen otları kumruya yardım olsun diye yuvasına koydum. Kumru yuvasını pencereye yaparken, pencerenin içinde bulunan mavi saksının üstüne yapıyordu.

Bazıları belki Neriman Hanım esperi yapıyor diye bilirler ama gerçek bu işte. Kumru yuvayı 15 gün içinde tamamladı tabi ki benim yardımımla. Efendim akşam eve giderken bakıyorum kumru yuvasında. Sabah geliyorum kumru yuvasında. Galiba kumrumuz yumurta bırakacak diye sabırlısızlıkla bekliyorum. Bu arada kumruya bir ad  koydum, mavi saksının üstüne yuva yaptığı için.(( MAVİ BONCUK  )) adını koymuş oldum, hayırlı olsun. Kumru yumurtladığında kaç gün kuluçkada kalır bilmiyorum ama kumru yavrusu yumurtadan çıktıktan sonra, 18 gün içinde uçtular. O kadar sevimli yaratıklar ki, yavrular bile bana alıştılar.

Bir akşam geldiğimde yavrularda uçmuşlar. Artık yuva bom boştu, ne mavi boncuk vardı ne de yavruları. İçime bir hüzün düştü.
Ne güzel anlaşıyorduk, ben onlara bakıyorum onlarda bana. O kadar emek verdik büyüttük sonra yaptıklarına bak… Sonra düşündüm; doğal hayat tabi, bir şekilde o döngüyü yaşayacaklar. Hayat mücadelesinde kendi ayakları üzerinde kalabilmeleri için, elbette Rabbimin verdiği içgüdüyle yaşamlarını sürdürecekler.                                                                                                       

Kumru  kuşlarının eşlerine çok düşkün oldukları söylenir. Kumrulardan birisi ölürse diğeri bir başkası ile asla beraber olmazlar. O yüzden olmalı; bir birini sevenler için ''kumrular gibi'' … Kumruların ömrü  27 yıl olduğunu okudum. Gülen kumrular da var. Bu kumrular insanlardan kaçmazlar. Canlı örneğinde olduğu gibi benim pencereme yuva yapandır. Mavi boncuk kumru bana bakarken bende ona bakıyorum, benden asla kaçmıyor.


Kuşlar sevilmeyecek yaratıklar değildir. Bir kumru yuva yaptı pencereme bu yazıyı yazmama neden oldu. Umarım siz saygıdeğer okuyucularımın hoşuna gitmiştir.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR