26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
08 Mart 2013 Cuma 07:45

Mecburiyetten Çalışıyorlar

İşçi Emeklileri Derneği Şube Başkanı Kadir Ersal Isparta’da 5 bin emeklinin prim borcunu ödemediğini söyleyerek, “Emekliler aldıkları parayla zor geçiniyorlar. Bu yüzden mecburiyetten çalışıyorlar” dedi.
Mecburiyetten Çalışıyorlar

Sosyal Güvenlik İl Müdür Vekili Ali Toraman, Isparta İşçi Emeklileri Derneği’ni ziyaret ederek, emeklilerin prim borçlarının yapılandırılması hakkında bilgi verdi.

Burada konuşan İşçi Emeklileri Derneği Şube Başkanı Kadir Ersal, yaklaşık 5 bin emeklinin prim borcunu ödemediğini söyledi.

Emekli olup da SGDP'ye tabi çalışan veya kendi üzerinde ticari faaliyet yapan emeklilerin borçları yapılandırılıyor. Konuyla ilgili olarak İşçi Emeklileri ziyaretinde bilgi veren Toraman yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “Bilindiği üzere 10/01/2013 tarihli ve 6385 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 19/01/2013 tarihli ve 28533 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu itibarla emekli olup ta SGDP'ye tabi çalışan veya kendi üzerinde ticari faaliyet yapan emeklilerin SGDP borçlarına yapılandırma imkanı getirilmiştir.

6385 sayılı Kanununla 5510 sayılı kanuna eklenen Geçici 46 ncı maddede; Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce iştirakçi veya sigortalı olup, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılmasını gerektirir nitelikte çalışması nedeniyle ilgili mevzuatına göre sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerin, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ayın sonu itibarıyla tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan sosyal güvenlik destek primi borçları ve ferilerinin, ilgililerin bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden aybaşından itibaren dört ay içinde başvuruda bulunmaları halinde kanunun ilgili maddelerine göre yapılandırılacağı belirtilmiştir.”

MAĞDURİYET YAŞANMASIN

Şirket ortaklığı bulunan emeklilerin SGK İl Müdürlüğü’ne müracaat ederek durumu bildirmeleri gerektiğine dikkat çeken Toraman, “İl Müdürlüğümüzce Kendi adına ticari faaliyetinden dolay vergi kaydı olanlar taranarak kayıt ve tescili yapılıp tebligatları çekilmiştir. Ancak Şirket ortaklığı bulunan emeklilerimizin gelip Müdürlüğümüze müracaat ederek bildirimde bulunmaları ve yapılandırmadan faydalanmaları gerekmektedir. Aksi halde bu tür kayıtların ileride tespitleri halinde mağduriyetleri söz konusu olabilecektir.

5510 sayılı Kanunun Geçici 46’ncı maddesi hükmünden yararlanmak isteyen borçluların, en geç 31/05/2013 tarihine kadar (bu tarih dahil) müracaat etmeleri gerekmektedir.” Diye konuştu.

ISPARTA’DA 5 BİN KİŞİ ÖDEMEDİ

Sosyal Güvenlik Destekleme primini ödemeyen emekli sayısında Türkiye genelinde yoğunluk yaşandığını aktaran işçi Emeklileri Derneği Şube Başkanı Kadir Ersal, emeklilerin borçlarının yapılandırılması için kendilerine mutlaka başvurmaları gerektiğini söyledi. Emeklilerin maaşları yetmediğinden dolayı ticari işlerine devam ettiğini belirten Ersal, “Emeklilerimiz mağdurdur. Çalışan emeklilerin sosyal güvence destek primini ödemeyen 5 bin kişi var. Aldıkları maaşlarıyla geçinebiliyor olsalardı, eminim emeklilikten sonra çalışmazlardı.” Dedi.

Emekli maaşı yetmediğinden dolayı emeklilerin başka işler de yaptığını anlatan Emekliler Derneği Şube başkanı Kadir Ersal, bu konuda da mağduriyet yaşadığının altını çizdi. Isparta’da yaklaşık 5 bin kişinin sosyal Güvenlik Destek Primi’ni ödemediğini söyleyen Ersal, ‘Emeklilerimiz zor durumda kalmasalar ve olmasalar ve aldığı maaş yetiyor olsa eminim bu gibi işleri yapmazlar. Onlar mecburluktan bu işi yapıyorlar.” Dedi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR