22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
05 Nisan 2012 Perşembe 16:54

Memura Zammı Vermeden Aldılar

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Hayati Yıldız, “Memura toplu sözleşme yasasını 17 aydır çıkarmayan, 3 aydır da bir kuruş zam vermeyen hükümet elektrik ve doğalgaza zam konusunda jet hızıyla hareket etmiştir” dedi.
Memura Zammı Vermeden Aldılar

Akaryakıt, elektrik ve doğalgaza gelen zamlara tepki gösteren Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Hayati Yıldız, memura zam vermeden geri alındığını açıkladı. Yıldız konuya ilişkin basın açıklamasında şunlara yer verdi:

“Toplu Sözleşme Yasasının gecikmesinden dolayı ne yazık ki Ocak ayından itibaren memurlar maaş artışlarını alamamıştır. Memurlar 3 aydır zamsız maaşa mahkûm edilmişlerdir. Nihayet TBMM Genel Kurulunda toplu sözleşme yasası bugünlerde görüşülmektedir. Hükümet yetkilileri de 15 Mayısta memura zamlı maaş vereceklerini ifade etmektedirler.

Yasa Meclisteyken Vatandaşı elektrik zamları çarpmış, benzin ve doğalgaz zamları yakmış, memur ise karaları bağlamıştır.Memura toplu sözleşme yasasını 17 aydır çıkarmayan, 3 aydır da bir kuruş zam vermeyen hükümet elektrik ve doğalgaza zam konusunda jet hızıyla hareket etmiştir. Memurlar kendilerine yapılacak zammı 3 aydır beklerken hükümet doğalgaza yüzde 18, Elektriğe yüzde 9 zammı bir günde hayata geçirmiştir. Elektriğe altı ayda gelen zam yüzde 20’ye, yıl içerisinde benzine yapılan zam oranı ise yüzde 9’a ulaşmıştır. Elektrik ve doğalgaza yapılan zamla bir ailenin enerjiye ödediği aylık fatura ortalama 94 lira artmıştır. Yani kısacası memura daha zam yapılmadan Hükümet bu zammı misliyle geri almıştır. Hükümet bu uygulamasıyla memurun cebinin zamlı maaşı görmesine fırsat vermeden zammı şimdiden kendi kesesine aktarmıştır.

Hükümet “Kaşıkla vermeden kepçeyle almayı” siyasi literatüre böylelikle armağan etmiş memuruna böyle bir durumu layık görmüştür. Emekliye, memura zam verilmesi gerekirken kırk dereden su getiren, ülkenin ekonomik dengeleri diyerek türlü türlü bahanelerle işi yokuşa süren Hükümet iş benzine, elektriğe ve doğalgaza zamma gelince vatandaşın ekonomisini hiç düşünmez olmuştur. Hükümeti insaflı ve vicdanlı olmaya davet ediyoruz.

Ortada böyle bir durum varken memura verilecek zammın kıymeti kalmamıştır. 3 aydır memurlar yasal olarak zam alamamışlardı. Hükümet 3 aylık farkında ödeneceğini taahhüt etmişti. Fakat bu zamlardan sonra artık 2012’de fiilen zam alamamış olacaklardır. TÜİK’in son açıkladığı rakamlara göre yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 8,02, üretici fiyatlarında ise yüzde 10,79 düzeyinde gerçekleşmiştir. Yani her şey vatandaşın ve çalışanın aleyhine olmaktadır. Geçim zorlaşmakta eve götürülecek ekmek her geçen gün küçülmektedir. Buna artık dur denilmelidir. Vatandaşın canını yakan, memuru fiilen zamsız maaşa mahkum bırakacak olan bu zamların derhal geri alınması istiyor yapılacak maaş artışlarında zam miktarlarının göz önünde bulundurulmasını istiyoruz. Hepinize Teşekkür Ediyor, saygılar sunuyorum.“

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR