23 Ekim 2017 Pazartesi

İskender ÇETİNTÜRK / Ajans32

Merkez’in Müdahalesi Dolar Ateşini Körükledi...

24 Ocak 2014 Cuma 17:56

Para Politikası Kurulu 2014 yılının ilk toplantısını Salı günü yaptı. Türk lirasının başta ABD doları olmak üzere önemli para birimleri karşısındaki değer kaybının arttığı, piyasa faiz oranlarının yüzde 10 seviyelerine ulaştığı şu dönemde Merkez Bankası iki arada bir derede kalmış durumda.

Madalyonun bir yüzünde faizin artırılmaması gerektiğini söyleyen Başbakan ve bakanlar, diğer yüzünde ise faiz artışının kurlardaki tırmanışa çare olabileceğini düşünen piyasa oyuncuları.

Bu doğrultuda Merkez Bankasının almış olduğu karar hayli ilginç. Merkez Bankası yaptığı açıklamayla ek sıkılaştırmanın gerekli görüldüğü günlerde bankalar arası piyasa faizinin yüzde 7.75 yerine yüzde 9 civarında oluşturulmasının kararlaştırıldığını bildirdi. Yani faiz tavanı ortalama yüzde 9 seviyelerine çekilmiş oldu.

Fakat Merkez Bankası faizi resmen artırmadı, gerekli olan günlerde artıracağının mesajını vererek orta yollu bir politika izledi. Diğer bir ifadeyle örtülü faiz artırımı yapıldı. Yapılan bu müdahaleye açıklama olarak ise “Enflasyon görünümünü orta vadeli hedeflerle uyumlu hale getirmek amacıyla likidite duruşunun sıkılaştırılması” ifadeleri kullanıldı. Kararlaştırılan bu faiz oranının ne zaman ve nasıl uygulanacağı yeni tartışmalara sebep olurken faiz oranlarının net bir gösterge niteliği taşımaktan uzaklaştırıldığı söylenebilir.

Merkez Bankasının yapmış olduğu bu müdahalenin rekor üzerine rekor kıran doların önünü keseceği beklenirken bir kez daha geç kalındığını ispat edercesine müdahale fayda getirmedi ve dolar ateşi daha da körüklendi. Ayrıca 17 Aralık itibariyle yaşanan süreçte siyasi gerilimin tırmanıyor olması, HSYK’nın yapısında öngörülen düzenleme çalışmaları, yaklaşan yerel seçimlerin yarattığı baskı ve bunun gibi pek çok siyasi etmen Merkez Bankasının yaptığı müdahaleleri etkisiz kılıyor.

Kısaca, siyasi gerilim çözülmeden ekonomik müdahalelerin etkili olması mümkün gözükmüyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR