24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
30 Temmuz 2012 Pazartesi 16:50

Merve Kuyu: 'Sembol Yapılar Tartışılmaz'

Geçtiğimiz ay yapılan il genel meclisinde binanın ivedilikle yıkımının yapılması kararı alınmış, bu yönde son noktayı Vali Oğuz'un koyması için imzaya açılmıştı.
Merve Kuyu: Sembol Yapılar Tartışılmaz

Bu bekleyiş sürerken, Mimarlar Odası, bugüne kadar birçok tartışmaya konu olan binanın nasıl bir özellik taşıması gerektiği konusunda rapor hazırladı.

Merve Kuyu, bu raporu ilk kez kamuoyuyla kanal 32 haber aracılığıyla paylaştı. Mimarlar Odası Başkanı Kuyu, “kimlik için sembol yapı” çağrısı yaptı. Kuyu, “tartıştığımız konu, binanın kente estetik anlamda kimlik anlamında getirisi olmalı. Dolayısıyla proje çok önemli.sembol bir yapı olmalı. Kesinlikle devlet kaynağı kullanılacağı için yapılan iş normal bir çalışmadan çok çok üst düzeyde olmalı” dedi.

SEMBOL YAPILAR TARTIŞILMAZ
Mimarlar Odası Başkanı Kuyu, sembol yapı yapılması halinde tartışmaların da gereksiz olacağını savundu. Kuyu, “Burada kompleks bir yapı düşünülmeli. Karma bir ticari yapı düşünülmeli. Yükseklikle alakalı, serbestlik verilmelidir. Projeye endeksli olarak verilmelidir. Çünkü, yapılacak proje, sembol bina olacaktır. Sembol binalar, yükseklik ister. Tuhafiyeciler Sitesi, Isparta Otel, Belediye İşhanı, Kavaklı cami, bunların her birini aldığınız zaman orada sembol yapı oluşturmak istiyorsanız, zaten sizin yükselmeniz lazım. Bence burada bizim hedefimiz sembol yapı, yani bir sanat eseri yaratmak, Isparta için kimlikli bir sembol yapı yapmak olmalı. Buradan yola çıkıldığı zaman zaten emsal üzerinde tartışmanın, yükseklik üzerinde tartışmanın ne kadar havada kaldığını herkes anlayacak” dedi.

Kuyu, “Sembol yapılarda bu tartışmalar olmaz. Özellikle de yapılacak bu sembol yapı birebir kamuya aitse tartışmaların ne kadar gereksiz olduğu bence net olarak görülür” diye konuştu.

YANINDAKİ YAPILAR
Kuyu, Özel idare eski binasının yanındaki binaların da “Sembol Yapı”ya dahil edilerek planlama yapılmasının yerinde bir karar olacağını ifade etti. Kuyu, “İl özel idare binasının yanında mevcut yapı var. Bu mevcut yapının varlığı da göz önüne alınmalıdır. Beraber ada bazlı düzenleme yapılırsa, çok daha sağlıklı olur. Bunun çözülebileceğine inanıyorum. Kentin merkezinde böyle önemli yapı yapılırken, yandaki binadaki mülkiyetlerle de alakalı görüşmeler yapılıp, belirli bir noktada çözüme ulaştırılabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR