27 Eylül 2017 Çarşamba

Enver Taha AYDIN / Ajans32

Mevcut Dikili Ağaçları Kim Söküyor?

12 Aralık 2012 Çarşamba 14:27

Bugünlerde, AKP İl Başkanı Sayın Nuri Uzaktaş ile MHP İl Başkanı Sayın İsa Yalçın arasında “dikili ağaç” tartışması sürüyor. AKP İl Başkanı Sayın Uzaktaş, muhalefet partilerinin Isparta’da bir dikili ağacının olmadığını söylerken, MHP İl Başkanı Sayın Yalçın da iktidarı suçluyor. Kimin dikili ağacı olduğunu ilerleyen yazılarımızda yazarım ancak bugünkü yazımda mevcut dikili ağaçların nasıl yerinden söküldüğünü anlatacağım.

Isparta’daki dikili ağaçların sökülme serüveni, iktidarın 2004 yılında çıkardığı teşvik kapsamıyla başladı. 1500 dolar ve altında milli gelire sahip illere uygulanacağı söylenen teşvikten Isparta ‘1510 dolar milli gelire sahip’ diye, sadece 10 dolar yüzünden saf dışı bırakıldı. Daha sonra bu durum düzeltilmek istense de her çıkan yeni yasada Isparta’daki bir ağaç değil, ‘orman’ yerinden söküldü. Bunun nasıl geliştiğini anlatmadan önce bu 10 doların Isparta'da yaşanmış gerçek hikâyesini aktarayım;

Tarih: 7 Ağustos 2004.

Isparta’ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, o tarihte Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olan Eyüp Avcular ile bir toplantıda karşılaşıyor.

Eyüp Avcular, Başbakana hitabında;

Isparta Organize Sanayi Bölgesi’nde panel radyatör üretecek bir fabrika kurmak için Almanlarla ekipman anlaşması yapıldığını belirterek, “Ama 10 dolarla teşvik kapsamı dışında kalınca yatırımcı arkadaşlar, maliyet yüzde 20 daha düşük olacak diye fabrikayı Afyon’a kaydırmayı düşünmeye başladı. Diğer iller için de düzenleme yapılacağını söylediniz. Bu arkadaşlarımızı eylüle kadar durdurabilir miyim? diye soruyor.

Başbakan Erdoğan; “Milliyetçi olsunlar; Ispartalı ise Isparta’ya yatırım yapsınlar. Sanki Kayseri’de teşvik mi vardı? 140 fabrikanın birden temelini attık” diyor.

Avcular, bunun üzerine, Kayseri sanayi bölgesi. Isparta'da ise tek yatırım için bin dil döküyoruz” diyerek Başbakan’a, “Benim yerimde siz olsanız ne yaparsınız?” diye soruyor.

Başbakan Erdoğan’ın bu seferki yanıtı;

“Afyon başka ülkenin toprağı mı; bırak oraya gitsinler” oluyor.

Avcular, bu yaklaşıma katılmadığını belirtiyor ve Başbakandan olumlu bir cevap alamıyor.

Başbakan Erdoğan’ın Isparta’ya bakış açısını izah etmesi bakımından önem arz eden bu diyalogu aktardıktan sonra konumuza dönelim. Gelişen süreçte baz alınan 1500 dolarlık kişi başına düşen gelir, daha sonraki teşvik sınıflandırmasında 1800 dolara çıkarıldı. Ancak Başbakan Erdoğan daha önce “maç oynanırken kurallar değişmez” demesine rağmen; söz konusu memleketi olan Rize ve Trabzon olunca kurallar değiştirilip teşvik kapsamına alındı, Isparta'ya ise yine üvey evlat muamelesi yapılıp teşvikte saf dışı bırakıldı.

AKP hükümetinin 2004 yılından beri süre gelen bu tutumu Isparta’mızda yüzlerce işyerinin kapanmasında maalesef milat oldu. Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Başbakan Sayın Erdoğan'ın 2004 yılında Eyüp Avcular ile arasında geçen bu diyalog 2012 yılında teşvik konusunda yaşayacaklarımızın habercisiydi.

Çünkü; 2012 yılındaki son teşvik kapsamında Isparta, internet bankacılığını çok kullandığı, şehirleşme oranının yüksek olduğu, diş hekimi sayısının fazla olduğu, kanalizasyon şebekesinin düzgün olduğu gibi saçma sapan nedenlerle 2. bölgede devasa ekonomilere sahip Kayseri, Konya, Mersin, Adana ve Denizli gibi iller arasına alınarak adeta kuzuyu kurda boğdurma politikası güdüldü. Isparta'mız devler programına alınırken burnumuzun dibindeki Burdur 3. bölgede, Afyon 4. bölgede yer aldı.

** ISPARTA 2. BÖLGEYE ALININCA NE OLDU?

AKP iktidarı döneminde Isparta’nın üç bölgesi "Entegre Hayvancılık Bölgesi" ilan edildi. Ancak ilimiz hayvancılıkta da nasibini alamadı. Çünkü; Entegre Damızlık Hayvancılık yatırımlarında: 2. Bölgede bulunan Isparta için teşvikte aranan yatırım şartı 1 milyon TL, 3. Bölgede bulunan Burdur için teşvikte aranan yatırım şartı 500 bin TL. Seracılıkta 2. Bölgede bulunan Isparta'nın teşvikten yararlanabilmesi için 40 dekar (40 dönüm) şartı aranırken 4. bölgede bulunan Afyonda 500 bin TL yatırım yapıldığında teşvikten yararlanılabilmektedir. Yine kanatlı entegre yatırımlarında 2. Bölgede bulunan Isparta'da 200 bin kapasite şartı aranırken, 3. ve 4. bölgedeki Burdur ve Afyon’da kapasite şartı aranmıyor. Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkün.


Teşvikteki komşularımızdan bazılarının durumları ise şöyle;

 

BİR: İlimizde bir organize sanayisi dolmamışken, aynı kulvarda olduğumuz Konya'da 9, Kayseri’de 3, Adana’da 2, Üçüncü bölgede bulunan  Gaziantep’te 3, Mersin’de 2, 4. bölgedeki komşumuz Afyon’da ise 8 tane organize sanayi bölgesi bulunmaktadır.

İKİ: Bugün teşvikte 3. bölgede yer alan komşumuz Burdur’un OSB'sinde doluluk oranı yüzde 100, 4. Bölgede yer alan Afyon’da doluluk oranı yüzde 100 ve Antalya'da doluluk oranı yüzde 95.

ÜÇ: Teşvikte ikinci bölgede bulunan Isparta’da, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin Ağustos 2012 verilerine göre ihracat 118.4 milyon dolar olarak gerçekleşti. Teşvikte ikinci bölgede Isparta ile birlikte yer alan Kayseri’de Ticaret Odası’nın açıklamasına göre yılın ilk 6 ayında ihracat 782 milyon dolar olarak gerçekleşti.

DÖRT: 2012'nin ilk 8 aylık ihracat verilerine göre "iller bazında" Ağustos'un ihracat lideri ise teşvikte bizimle aynı torbada olan ADANA oldu.

** ÇÖZÜM: HERKESİ
BİR ARAYA GETİRİN

Uygulanan yanlış teşvik sisteminden dolayı Isparta organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren birçok fabrika ve işletme ya kapandı ya da teşvikten yararlandırılan komşu illere taşındı. Son 10 yılda Isparta’nın tekstil sanayisi, orman ürünleri ve kereste fabrikaları kapatılmış, inşaat sanayisi çökmüş, yaklaşık 4 bin kişi işsiz kalmış. Kamgarn, Kotex, Sümer Halı kapanmış ya da kapatılmıştır.

Sorunlar bunlar. Peki ya çözüm; AKP teşkilatı ve milletvekilleri, "Teşvik Yasası" için tüm siyasi parti teşkilatlarını ve sivil toplum kuruluşlarını yanına alarak, bu konuda kimseyi suçlamadan, Isparta'nın teşvikteki makûs talihini değiştirebilir. Bu millet size tek başına iktidar olma gücünü verdi. 10 yıldır iktidarsınız. Sizde bu gücünüzü kullanın. Yatırım yapılmıyor diye Ispartalıları suçlamak yerine iktidar olarak teşvik konusunda yapılması gereken ne ise onu yapın.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 5 yorum yapıldı.
    YAZARLAR