20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
21 Haziran 2011 Salı 11:49

Meyve Suyunda İtalyan Eşleşmesi

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) meyve suyu sektöründe bölgede faaliyet gösteren firmalarla yatırımcı eşleştirmelerine başladı. Eşleştirme programı kapsamında, profesyonel kokteyl üretim firması İtalyan Mixer SRL ile Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde
Meyve Suyunda İtalyan Eşleşmesi

Meyve suyunda İtalyan eşleşmesi. Batı Akdeniz’in meyve suları İtalya yolunda. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) meyve suyu sektöründe bölgede faaliyet gösteren firmalarla yatırımcı eşleştirmelerine başladı. Eşleştirme programı kapsamında, profesyonel kokteyl üretim firması İtalyan Mixer SRL ile Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) meyve suyu firmaları buluşturuldu.

Tarafların numuneleri karşılıklı olarak gönderilip incelenme kararı alınan görüşmede, hem Türkiye’de hem de İtalya’da ürünlerin pazar payı değerlendirilerek karşılıklı işbirliği yürütülecek ve BAKA da sürecin takipçisi olacak.

Sektörlerdeki firmaların iş görüşmelerini organize etmek ve iş birlikteliklerinin artırılmasını hedefleyen eşleştirme programında, BAKA Antalya Yatırım Destek Ofisi (YDO) Koordinatörü Alaattin Özyürek ve Uzman Seyitcan Altınkaynak, İtalya’da meyve suyu sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren Mixer SRL’in sahibi Moreno Salmi’yi Antalya OSB’deki sektördeki firmalarla buluşturdu.

İtalya’da 40 yıldır pastörize etmeden alkolsüz meyve kokteylleri ürettiklerini ve son yıllarda büyük gelişme gösteren Türk pazarının kendilerinin çok ilgisini çektiğini, uygun bir ortaklık olması durumunda Türkiye pazarında üretim yapabileceklerini söyleyen İtalyan işadamı Salmi, ilk buluşmayı BGS Burhanlar Gıda firması ile gerçekleştirdi.

BAKA ekibi ile Antalya Teknokent (ATEK) Genel Müdür Yardımcısı Kenan Yüce’nin de katıldığı buluşmada, Falez markasıyla meyve suyu sektöründe faaliyette bulunan BGS Burhanlar Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Alim Burhan, kendi ürünleri olan 4 bin meyve suyu dağıtım makinesinin Türkiye’deki birçok otelde kullanıldığını ve Ar-Ge çalışmaları kapsamında geliştirdikleri inovatif meyve suyu dağıtım makinelerinin seri üretimine başlamayı planladıklarını, ürettikleri meyve suları ve meyve kokteylleriyle de otellerde tüketilen meyve suyu pazarının %70’ine sahip olduklarını söyledi.

PAZAR PAYI ARAŞTIRILACAK
İtalyan firma sahibi Salmi, Kırşehirli Nobel Tarım firması sahibi Lokman Doğan ile de buluşturuldu. Lony markasıyla “%100 sıkma meyve suyu” sloganıyla katkısız ürünler ürettiklerini söyleyen Doğan, ürettikleri ürünlerden özellikle nar suyunun benzersiz olduğunu ifade etti. Doğan, 14 çeşit meyve suyu ürettiklerini, Antalya’nın zengin kaliteli meyvelerini kullandıklarını ve üretimlerinin neredeyse tamamını ihraç ettiklerini sözlerine ekledi.

Her iki buluşmada da; Falez ve Lony marka Türk ürünlerinin numunelerinin İtalya’ya ve Mixer firmasının kokteyl ürünlerinin numunelerinin de Türkiye’ye gönderilmesi kararlaştırıldı. BAKA’nın da takipçisi olacağı süreçte; numuneler alındıktan sonra hem Türkiye’de hem de İtalya’da ürünlerin pazar payı değerlendirilecek. Salmi, numuneleri İtalya’daki distribütör firmalara ulaştıracaklarını ve gelecek sonuçlara göre Antalya’dan mal talebinde bulunabileceklerini söyledi.

Program sonunda meyve suyu sektöründe Antalya’da bulunan tüm firmalara ulaşmaya çalıştıklarını söyleyen BAKA Antalya YDO Koordinatörü Alaattin Özyürek, önümüzdeki günlerde de eşleştirme programa devam edeceklerini kaydetti.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR