26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
05 Şubat 2011 Cumartesi 11:12

Meyveler Çiçek Halindeyken Sigortalı Olacak

Isparta'da Yetiştirilen Meyveler Çiçek Halindeyken Sigortalı Olacak..
Meyveler Çiçek Halindeyken Sigortalı Olacak

Isparta Tarım ve Meyve yetiştiriciliğinde Türkiye’nin önde gelen illerinden biridir diyen Isparta Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“ Yıllarca yaptığımız mücadele sonuç verdi, eskiden tarım sigortası yanlızca meyveler oluştuğunda sigorta kapsamı içindeydi, yaptığımız mücadele sonucunda meyvelar oluşmadan değilde çiçek zamanında Tarım Sigortası kapsamı içine alındı.Bu çiftçilerimiz için çok iyi bir sonuçtur.

Şimdi diğer mücadelemiz ise Tarım Sigortası kapsamında olmayan, zaman zaman aşarı yağıştan dolayı zarar gören ve % 99’u ihraç edilen Isparta kirazı içindir. Isparta Kirazını içek halindeyken sigorta kapsamına alınması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Isparta’da 2010 yılında ihricat için kiraz yetiştiren üreticilermiz, Isparta merkezinde % 30 – 40 oranında aşırı yağıştan dolayı zarar görmüştür. Bu da hem Isparta hemde Ülke ekonomisine zarar vermiştir” dedi.

Isparta'ya kiraz ayesinde yılda yaklaşık 50 milyon TL'nin üzerinde girdi sağlanıyor. Yılda 15 bin ton civarı kiraz yurt dışına gönderiliyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR