19 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 Haziran 2011 Cumartesi 14:46

MHP Avukatından YSK Haberine Açıklama

MHP’nin avukatı Hamit Kocabey bazı internet sitelerinde YSK’nın istifa eden MHP eski yöneticilerinin "milletvekili seçilebilecekleri" yönünde karar verdiği haberlerinin maksatlı olduğunu söyledi.
MHP Avukatından YSK Haberine Açıklama

MHP’nin avukatı Hamit Kocabey bazı internet sitelerinde YSK’nın istifa eden MHP eski yöneticilerinin "milletvekili seçilebilecekleri" yönünde karar verdiği haberlerinin yayınlandığını belirterek "MHP milletvekilliği adaylığından istifa eden Adana, Ankara, İstanbul, Kırşehir, Yozgat ve Samsun milletvekili adayı olan kişiler hiç bir şekilde milletvekili seçilemeyeceklerdir.
Seçime bir gün kala yazılan ve çıkarılan haberler kasıtlı ve gerçeğe aykırı haberlerdir" dedi.
-"SİTELERDEKİ HABERLER MAKSATLI"-
Kocabey yaptığı yazılı açıklamada, bugün bazı internet sitelerinde kaset skandalı nedeniyle milletvekilliği adaylığından istifa eden MHP eski yöneticileri hakkında YSK’nın bir karar verdiği, bu kararda, işlem yapılmasına gerek bulunmadığı ve Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 25’nci maddesinin uygulanmasına karar verildiği, istifa edenlerin milletvekili seçilebileceği yönünde haberlerin yer aldığını söyledi. Bu haberlerin maksatlı olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını kaydeden Kocabey şunları söyledi:
"MHP yöneticisi olan 10 kişiden 9’u YSK’ya verdikleri noter istifanamesi ile milletvekilliği adaylığından istifa etmiştir. YSK, bu kişiler için istifalarının kabulüne dair kararlar vermiştir. Kararda, ‘istifa nedeni ile ayrıca bir işleme gerek bulunmadığına, 2839 sayılı milletvekili seçimi kanununun 25. maddesine göre işlem yapılmasına karar verilmiştir’ denmektedir. Milletvekili seçimi kanununun 25. maddesi aynen aşağıya alınmıştır:
Adaylıktan istifa ve ölüm
‘Madde 25 - Aday listelerinin kesinleştiği tarihten, oy verme günü saat 17.00’ye kadar ölüm veya istifa nedeniyle aday listelerinde meydana gelecek eksilmeler, listelerin tamamlanmasını gerektirmez. Ancak, aday listelerinde yukarıdaki nedenlerle boşalma olması halinde listedeki adaylar liste sırasına göre kaydırılmak suretiyle boşalan yerler doldurulur.’
Bu maddeye göre, MHP yöneticileri adaylıktan istifa ettiklerinden bu kanun uygulanacak, yeni isim bildirilemediğinden kanuni tabiri ile ‘istifa nedeniyle aday listelerinde meydana gelecek eksilmeler, listelerin tamamlanmasını gerektirmez. Ancak, aday listelerinde yukarıdaki nedenlerle boşalma olması halinde listedeki adaylar liste sırasına göre kaydırılmak suretiyle boşalan yerler doldurulur" hükmü uygulanacaktır. Örneğin Ankara 2. bölge milletvekilleri M. Cihan Paçacı ve A. Deniz Bölükbaşı istifa ettiğinden 3. sıradaki aday 1. sıraya gelecek şekilde kaydırılmıştır. MHP milletvekilliği adaylığından istifa eden, Adana, Ankara, İstanbul, Kırşehir, Yozgat ve Samsun milletvekili adayı olan kişiler hiç bir şekilde milletvekili seçilemeyeceklerdir. Seçime bir gün kala yazılan ve çıkarılan haberler kasıtlı ve gerçeğe aykırı haberlerdir."

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR