22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
28 Nisan 2012 Cumartesi 12:54

MHP'li Oktay Vural AKP'li Vekilleri Teşvikle Vurdu

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural son teşvik paketinde istediği bölgede yer almayan Isparta’nın faturasını AKP Milletvekillerine kesti.
MHPli Oktay Vural AKPli Vekilleri Teşvikle Vurdu

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural “Isparta’nın gönderdiği milletvekili kalkıp mecliste atanmışları korumak için MİT yasası için kanun teklifi hazırlayacağına teşvik peşinde koşsaydı sonuç böyle olmazdı. Maalesef Isparta bu hükümet döneminde üvey evlat durumunda” dedi

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Oktay Vural, Süleyman Demirel Üniversitesi’nde ‘Anayasa sürecinde Türkiye’ konulu konferans vermek üzere geldiği Isparta’da hükümeti teşvikle vurdu. İşsizliğin iki kat arttığı, en fazla göç veren iller sıralamasında önde yer alan Isparta’nın maalesef teşvik yasasında bir darbe daha aldığını kaydetti.

ISPARTA’YLA İLGİLENİN
AK Parti Isparta milletvekillerine illeriyle ilgilenmeleri uyarısında bulunan Vural, “Isparta için çaba verseydi o işi de hükümete bıraksaydı sonuç böyle olmazdı. Ama bunlar hükümetin görevini üstleniyorlar. Olacaksan milletvekili olacaksın bürokrat vekili olmayacaksın diye konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Oktay Vural dün Isparta’ya geldi. Partisinin il teşkilatında İl Başkanı İsa Yalçın, Milletvekili Nevzat Korkmaz, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Merkez İlçe Başkanı Ramazan Pala ve Kadın Kolları Başkanı Dilek Günaydın’ın katılımıyla gerçekleştirdiği basın toplantısında Isparta’yı konuştu.

ISPARTA ÜVEY EVLAT
Isparta’nın bu hükümet tarafından üvey evlat yerine konulduğunu ifade eden Vural, “İşsizliğin iki kat arttığı, en fazla göç veren iller sıralamasında önde yer alan Isparta maalesef teşvik yasasında bir darbe daha almıştır. Isparta son sosyo ekonomik gelişmeler ışığındaki teşvik uygulamasından yeterince faydalanamayacaktır” dedi.
Bunun da sebebi olarak AKP Milletvekillerinin başka işlerle uğraşmasını gösteren Vural, “Isparta’da Isparta’nın kendi sorunlarını çözebilecek bir teşvik uygulaması yapılması gerekiyordu. Ama bunları yapmak için iktidar milletvekillerinin Isparta’yla ilgilenmesi lazım. Tabii Isparta’nın gönderdiği milletvekili kalkıp mecliste atanmışları korumak için MİT yasası için kanun teklifi hazırlayacağına teşvik peşinde koşsaydı, Isparta için çaba verseydi o işi de hükümete bıraksaydı sonuç böyle olmazdı. Ama bunlar hükümetin görevini üstleniyorlar. Olacaksan milletvekili olacaksın bürokrat vekili olmayacaksın. Hukuk dışı eylem yapanları korumak için kanun teklifi hazırlamayacaksın. Bizde onları uyarıyoruz. Ispartalılarla ilgilenin” açıklamasında bulundu.

BÜLENT ARINÇ’A MUHTIRA TEPKİSİ ‘HANİ SENİN MEMURUNDU’
27 Nisan muhtırasına karşı hükümetin o gün saat 15.00’e kadar gıkı çıkmayıp daha sonra açıklama yaptığını hatırlatan Vural, önce Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın muhtıradan sonra dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’a karşı yaptığı ‘Otur oturduğun yerde sen benim memurumsun’ açıklamasını tablet bilgisayardan basın mensuplarına izletti. Ardından da bu konuyu değerlendiren Vural, “Sayın Arınç bu konularda konuşmayı çok seviyor ve diyor ki bakın ‘Otur oturduğun yerde sen benim memurumsun’. Gerçekten muhtırayı veren Genelkurmay Başkanını Genelkurmay Başkanı olarak oturttular yerinde, Altına da zırhlı araba verdiler. İşte bunlar zor zamanlarda korkak kolay zamanlarda övüngen olan tiplerdir. 12 Eylül’de gıkları çıkmadı, 28 Şubat’ta siyasetlerini terk ettiler. 27 Nisan’da Genelkurmay Başkanı hükümete karşı açıklama yaptı 15.00’e kadar bekleyip sonra açıklama yaptılar. Madem öyle bir muhtıraysa neden onu orada oturtuyorsun, madem memurunsa neden görevden alamıyorsun? Bu süreç içerisinde kim kimin değirmenine su taşımıştır. Hangi mihraklar bu yönlendirmeleri yapmıştır. Dolayısıyla bugün bütün bunların açıklanması gerekiyor. Şimdi kalkıp buralarda 27 Nisan’la ilgili bir şeyler söylüyorlar. Şimdi kalkıp muhtıra diyorlar. 2010’da AKP’nin kılavuzu Hüseyin Çelik konuşuyor. Muhtıra değil diyor. Buyurun bunu da izleyin. Biri muhtıra diyor diğeri değildir diyor. Onlar bu süreçten faydalanmak istemiş MHP bu süreci açıkçası demokratik kurallar içinde çalıştırmıştır. O bakımdan bugün 27 Nisan münasebetiyle birçok konuşma yapılacak ama tablo burada. Otur oturduğun yerde sen benim memurumsun diye ahkam kesiyorsun da bu adam muhtıra vermişse niye görevde durmuştur. İş işten geçiyor yapılıyor bitiriliyor 22 Temmuz seçimlerinde AKP’nin değirmenine su taşıdığı için belki de bunu bir siyaset malzemesi olarak kullanıp seçim meydanlarında bunu kullandılar. Onun için 4 Mayıs Dolmabahçe görüşmelerinin sır perdesi aralanmalıdır. Bu görüşme açıklanmalıdır. Mezara kadar giden neler olacaktır. Bunların hep sır küpleri var. Ama bu sır küplerinin içindeki sırları biz deşifre etmeye devam edeceğiz”

TIPIŞ TIPIŞ MÜZAKERE VURGUSU
Terörle mücadeleye de değinen Vural, PKK ve BDP’nin lokomotif AKP vagon olduğunu söyledi. Terörle mücadele değil müzakere yapıldığını ifade eden Vural, “Esefle karşılıyorum ki bu terörle mücadelede yeni dönem diye parlamentoya sevk ettikleri Öcalan’la İmralı’da görüşen avukatların İmralı ve Kandil arasındaki hattını kesmek ve terör örgütünü yönetmesini engellemek amacıyla kullanılan avukatlara yönelik görüşme yasağına ilişkin kanun teklifindeki madde dün BDP, AKP ve CHP’nin birlikteliğiyle kaldırılmıştır. Bu ne pis bir oyundur.

Ne oldu ey Recep Tayyip Erdoğan ne oldu? Yine müzakereye başladınız dimi tıpış tıpış. Yine müzakere ediyorsunuz evet. Bugün Haberal yasası olarak dün akşam kabul edilen kanun teklifinin aylarca bekletilmesinin amacının terör örgütüyle PKK ve BDP’yle yapılan müzakereler olduğu ortaya çıkmıştır. Ve BDP’nin ve PKK’nın isteği üzerine bu yasa maddesi çekilmiştir. Esefle karşılıyorum. Bu milletin egemenliğini iradesini, üç buçuk çapulcuya terk edenlerin bu milletin egemenliğinden bahsetmeye hakkı yoktur. Size kim çektirdi bunu soruyorum. Terör örgütüyle avukatları görüşecek İmralı Kandil arasında hat kuracaklar, terör örgütünü yönetmeye devam edecek bunu önlemek için getirilen kanun teklifini AKP geri çekecek. İşte pis ve kirli pazarlıklar devam ediyor. Terörle mücadele ediyormuş. Böyle mücadele edilmez. Bunların mücadele niyeti yok. Bugün lokomotif PKK ve BDP, vagonda AKP var. Ve bunun da yolu ABD’de yapılmış. Hatırlayınız Haberal’in annesi rahatsızken bu kanun teklifi verildi, aylarca beklettiler rahmetli oldu sonra çıkartmaya çalıştılar. Bekletmenin amacı meğerse PKK ve BDP’nin istek ve arzusuymuş” diye konuştu.

KALA KALA BARZANİ’YE KALDIK
Hükümetin dış politikasını da eleştiren Oktay Vural, Başbakanın dış politikada başarılardan bahsetmesini korsakof sendromu olarak tanımladı. Bu sendromun olmayan bir şeyi varmış gibi göstermek olduğunu belirten Vural, “Ne başarısı yahu. Irak bölünüyor Barzani muhatabımız oluyor, Suriye İran düşmanımız oluyor. Ermenilerle protokol imzalıyorlar Azerbaycanl’a problemimiz oluyor. Nerede başarı? Korsakof sendromudur. Olmayanı olmuş gibi atlatmaktır. Olmayanı olmuş gibi anlatıyorlar hangi hayal hangi onurlu duruş. Onurlu durmaktan bahsediyor ama maalesef Dubai’de 1 milyar dolarlık kredi karşılığında Irak’ın kuzeyine asker müdahale etmeme talimatı veriyor. Irak’a asker göndermek için gidip Bush’la at pazarlığı yapan kimdi ya? Artık dış politikada olmanın sayesinde dostlar düşman düşmanlar dost oldu. Kala kala Barzani’ye kaldık. Türk dış politikasının yol arkadaşı artık Barzani. Onlar da bu coğrafyada bir Kürdistan oluşturma fikrini nasıl gerçekleştiririz onun için çabalıyorlar. Maalesef Türk dış politikası bu yönüyle batmıştır. Çok önemli sorunlar var. AKP ve CHP gruplarını görüyorsunuz bunların ikisi de milletin gündeminden uzaktır. Türkiye’nin meselesini tartışmıyorlar. 1940’lara gidiyorlar. O ona vuruyor o ona vuruyor. Kayıkçı kavgası yapıyorlar. Vudu vudu musunuz siz? Dolayısıyla bu iki partinin grupları horoz dövüşüyle milletin gündeminden uzak adeta CHP’de AKP’nin değirmenine su taşıyor Türkiye’nin meseleleri tartışılmıyor” açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN’IN DEMİREL ZİYARETİNİ İZLETTİ
9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e atfen Başbakanın sürekli dün dündür bugün bugündür diye konuşma yaptığını hatırlatan Vural, aynı Başbakanın Başbakan olduktan hemen sonra Demirel’i ziyaret edip engin devlet tecrübelerinden faydalanacağız açıklamasını basına izletti.

Vural “17 Kasım 2002 günü engin devlet tecrübesinden faydalanmak istiyorum dediği Cumhurbaşkanına seçim meydanı mitinglerinde otur oturduğun yerde demektedir. Görüyorsunuz Allah kimseyi sözleriyle imtihan etmesin. Şimdi kim dündür bugün bugündür diyor. Dün engin devlet tecrübesinden faydalandın şimdi ne oldu?” diye sordu.

Yine Başbakan Erdoğan’ın geçmiş yıllarda merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’la ilgili ‘lanetle yad edilecekler’ şeklindeki açıklamasını da basına tabletten izleten Vural, aynı Başbakanın 17 Nisan 2012’de Özal’la ilgili ‘rahmetle anıyoruz’ dediği açıklamasına da dikkat çekti.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR