20 Eylül 2017 Çarşamba

Ziya ÖZTÜRK / Ajans32

Milli Eğitim Müdürü Tacettin YILMAZ’ın ardından….

18 Ocak 2012 Çarşamba 14:45

Milli Eğitim Müdürü Tacettin YILMAZ’ın ardından….

 

Tacettin YILMAZ, uzun yıllar öğretmenlikten sonra Teftiş kurulunda müfettişlik ve başkanlık görevleri yapmış. Daha sonra dönemin siyasi iradesinin takdiri ile Isparta Milli Eğitim Müdürlüğüne atandı. Başta AKP Eski İl Başkanı ve eski vekillerin desteği  ile uyumlu çalışmaları neticesinde uzun yıllar Isparta’ya kendi memleketine hizmet etti. Müdürlüğü süresi baz alındığında rekor bir hizmet süresine ulaştığına şahit oluyoruz. Bu hiçbir müdüre nasip olmamıştır. Ne mutlu kendisine!

 

Ankara’ya atanan müdürümüze yeni görevinde başarılar diliyoruz. Allah yeni yerinde yeni görevinde daha nice hizmetler yapmayı sayın müdürümüze nasip etsin.

 

Tacettin Bey, görevde iken neler yaptı, neler başardı, neler başaramadı, neler yapamadı vb. gibi birçok soru sorulabilir. Bunlara çok çeşitli cevaplar da verilebilir. Ancak ben bunların biraz uzağında durmayı, gidenin arkasından çok olumsuz şeyler söylemeyi doğru bulmuyorum. Zaten böyle bir tavır da çok merdane/mertçe bir tavır da olmaz. Yılmaz beyin şahsında gördüğümüz yanlışlıkları ve olumsuzlukları kendisine söylemek ve önlem almasını istemek, rica etmek daha doğru olurdu. Zaten bunu gerek mülki erkan, gerekse yazılı basın kendisine bildirmiş ve gereğini istemiştir, rica etmiştir.  

 

O zaman sade bir vatandaş ve eğitimci biri olarak ben ne sorabilirim? Mesela, Isparta eğitim hayatına Tacettin YILMAZ olarak imkan dahilinde katkıda bulunmuş ve yahut çok katkı yapamamışsa mevcudu korumuş mudur? Ya da Isparta eğitim hayatı YILMAZ bey ile geriye doğru giderek, zarar mı görmüştür? Bu soruya olumsuz cevap vermek için insanın insaftan yoksun bir yapısı olması gerekir. Tacettin bey elinden geldiğinin fazlasını yapmaya çalışmış baş idareci konumu ile siyaset ve idare arasında ince bir siyaset izleyerek herkese hizmet etmeye çalışmış bir eğitimcidir. İyi eğitimcidir. İyi idarecidir. Kendisini 15 yıldan beri tanıyan biri olarak bunları söylüyorum ve adının geçtiği birçok meselede şahitliğimi de burada zikrediyorum.

 

Zaman zaman gerek siyasilerle, gerekse sicil amirleri ile görüş ayrılıklarını duymuşumdur. Ancak bunlar teferruattan meselelerdir ve Tacettin TILMAZ beyin müdürlük serüvenüne gölge düşürmemiş, baş eğdirmemiştir. Bürokrasinin tanımında ve seyrinde bunlar olağan şeylerdir. Herkesi memnun etmek tabii ki mümkün değildir. İdarecilik denen sanatın başlama noktası burası değil midir? Gönlündeki imanı ile yaptıkları ve yapmadıklarından birgün sorguya çekileceğini herkes bilmiyor mu? Tacettin YILMAZ da onlardan biridir…

 

Sayın müdürüm, saygılar, hürmetler olsun. Yolunuz açık olsun. Yerinize gelecek arkadaşa da Allah yardım etsin. Diğer komşu illere göre çok problemi olmayan bir ile gelecek yeni müdürümüze yardımcı olmak hepimizin meselesi. Zaten moda tabirle, eğitim şart! Milli eğitim müdürü olsanız dahi eğitimden ari kalamazsınız. Ha Ankara’da eğitim dairesi içerisindesiniz, ha Isparta’da. Siyasiler istememiş de gönderiyorlar dedikoduları ise bayat dedikodular. 60 kadar il müdürünün yeri değişti. Bakan bey taze bir başlangıç istemiş olabilir. Tebdil-i mekanda hayır vardır. Her şey insan için. Her şey çocuklarımız için! Eğitimleri için!

 

Kalın sağlıcakla.. J

 

Ziya ÖZTÜRK

Isparta-18 Ocak 2012

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 9 yorum yapıldı.
    YAZARLAR