24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
24 Kasım 2015 Salı 09:00

GSS Prim borcu provizyon sorgulama

Genel Sağlık sigortası borçlarının revize edilmesine yönelik olarak yapılacak her türlü işlemlerde bilgi sorgulaması ve giriş ekranıdan borç sorgulamasını yapabilmek adına GSS Borç dökümü Sorgulama yapabilirsiniz.
GSS Prim borcu provizyon sorgulama

GSS Prim borcu provizyon sorgulama

Genel Sağlık Sigortası, herhangi bir sağlık sigortası bulunmayan kişilerin ve ailesinin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren düzenlenen yeni sisteme verilen isimdir. Bu sistem isteğe bağlı değil kanunlar ile belirlendiği için zorunludur. Sistem ile planlanan ise ülke içerisindeki tüm vatandaşların sağlık güvencesinden faydalanmasını sağlamaktır. Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki kişileri 5 başlık altında toplayabiliriz. Bu başlıklar şu şekilde açıklanabilir; Genel Sağlık sigortası borçlarının revize edilmesine yönelik olarak yapılacak her türlü işlemlerde bilgi sorgulaması ve giriş ekranıdan borç sorgulamasını yapabilmek adına GSS Borç dökümü Sorgulama yapabilirsiniz.

İlk olarak hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılan kişiler, ikincisi kamu idarelerinde çalışanlar, üçüncüsü köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar, dördüncüsü ise isteğe bağlı sigortalı olan kişiler ve beşinci olarak kamu idarelerinde çalışan köy ve mahalle muhtarları ile kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların dışında kalan ve sigortalı sayılmayanlardır. Bu kişilerin gelir tespitini yaptırmaları için bağlı bulundukları Kaymakamlıklara ve Vakıflara başvurmaları gerektiği SGK tarafından tescil edilen kişilere belirtilecek ve bu kişiler bir ay içerisinde belirtilen belgeleri hazırlayacaktır.

Bu işlemlerin yapılmasının ardından kişiler GSS primlerini belirtilen tarihler arasında ödemek ile yükümlü tutulurlar. Bu sayede GSS kapsamından yararlanırlar. Fakat kişiler hastaneye gitmiyorum primimi ödemeyeyim diye kesinlikle düşünmemelidir. Çünkü GSS primlerinizi her ay ödemediğiniz takdirde bu durum size borç olarak geri dönüş yapmaktadır ve sizden her şekilde tahsili sağlanmaktadır. Aşağıdaki kaynak linkten daha detaylı bilgiler elde edebilir ve gss borç sorgulama yapabilirsiniz.

Kaynak : gssborcusorgulama.com

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR