22 Ağustos 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
05 Ağustos 2017 Cumartesi 11:48

MÜSİAD'dan Enflasyon Değerlendirmesi

MÜSİAD'dan Enflasyon Değerlendirmesi
MÜSİADdan Enflasyon Değerlendirmesi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Şube Başkanı Selim Özkutlu, Temmuz ayı enflasyon rakamları ile ilgili yaptığı değerlendirmede enflasyonun son altı ayın en düşük seviyesinde olduğuna dikkat çekti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Isparta Şube Başkanı Selim Özkutlu açıklamasında; “Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuzda yüzde 0,15, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,72 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 9,79, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 15,45 oldu.

Tüketici fiyatlarındaki bu yıllık artışın Temmuz ayında %9,79’a gerilemesiyle 5 aylık çift haneli enflasyon dönemi de sona ermiş oldu. Nitekim Mayıs ve Haziran dönemlerinde görülen gerilemeler zaten bunun sinyalini vermişti. Enflasyonun son 6 ayın en düşük seviyesine gerilemesinde; bu dönemde gıda, giyim ve ayakkabı fiyatlarının aylık bazda gerilemesinin ve Dolar kurunun yatay seyretmesinin oldukça etkili olduğunu görüyoruz. Yaz mevsiminin gelişiyle turizm sektöründe görülen canlanma ise lokanta ve otelcilik sektöründe fiyat artışına neden olarak enflasyonu yukarı yönlü baskı altında tutmuştur. Elbette bütün bu gelişmelerde mevsimsel faktörlerin etkisi hissedilmektedir.

Bu bağlamda mevsimsel etkilerin ortadan kalkmasıyla önümüzdeki dönemlerde yıllık enflasyonunda bir miktar artış gerçekleşebilir. Buna karşın, yılın son çeyreğinde döviz kurlarında ciddi dalgalanma olmayacağı varsayımı ile beraber, sıkı para politikasının devamı ve ekonomi yönetiminin diğer makro ve sektörel önlemleri ile enflasyonun yeniden düşüşe geçeceğini ve yılsonu rakamlarında yeniden tek hanelere döneceğimizi tahmin ediyoruz” dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR