25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
05 Nisan 2014 Cumartesi 18:33

Müzebüs Ispartalı Öğrencilerle Buluşacak

Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objenin bulunduğu gezici müze Müzebüs, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılındaki yolculuğuna Isparta ile devam ediyor. Müzebüs, 7-11 Nisan tarihleri arasında Isparta’da 5 okulun konuğu olacak.
Müzebüs Ispartalı Öğrencilerle Buluşacak

Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacı ile Rahmi M. Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. Bu seneki yolculuğuna Artvin’den başlayan Müzebüs, 7 Nisan’dan itibaren Ispartalı öğrencilerle buluşacak.

7 Nisan’da Isparta Aksu ilçesindeki Yakaavşar Ortaokulu ile başlayacak Müzebüs ziyaretleri yine aynı ilçedeki İ. Yaşar Kocabaş Ortaokulu (8 Nisan) ile devam edecek. Buradan Keçiborlu ilçesine geçecek olan Müzebüs, Senir Cumhuriyet Ortaokulu (9 Nisan), Kılıç Ortaokulu (10 Nisan) ve İMKB Ortaokulu’nu (11 Nisan) ziyaret edecek.

Müze görmeyen çocuk kalmayacak

Yola çıktığı günden bu yana 1556 okulda ve 304 bin 043 öğrenciye ulaşan gezici müze, bu yıl da 27 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden tüm Türkiye’yi gezen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor. Müzebüs’ün zor koşullar altında en ücra noktalara dahi ulaştığını vurgulayan Rahmi M. Koç Müzesi Eğitim Danışmanı Emine Bayam, “Öğrencilerin isteklerine ve hayallerine kulak veriyoruz. Derslerde gördükleri konuları gözlerinde canlandırabilmeleri güç olabiliyor. Objeleri birebir gördüklerinde ise hem derslerini hem de hayatı çok daha iyi kavrayabiliyorlar” şeklinde konuştu.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR