23 Eylül 2017 Cumartesi

Neriman CANBOLAT / Ajans32

Namaza Gelen Yasak...

25 Şubat 2012 Cumartesi 11:54

Müslüman bir ülkede yaşıyoruz ama hâlâ Dini vecibelerimizi özgürce yerine getiremiyoruz. Bu haksızlıklara hiç kimse çıkıp ta “dur “ diyemiyor.

Müslüman bir ülkede ne acı bir durum!

Her bireyin hakkı olan inanç özgürlüklerimizin elimizden alındığını, kişilik haklarımıza saldırıldığını düşünüyorum. Çoğunluk olarak işyerlerinde dinlenme saati, sigara molası verilebiliyor. Ama namaz izni yok. Dini hassasiyetleri olan insanların bu tür işyerlerinde çalışmaları da çok zor oluyor.

Bazı işyerlerinde mescit bile bulunmadığı gibi, özellikle “ Bu işyerinde namaz yasak “ tabelasını görmek mümkün. Çalıştırdığı personellerine duyuru yapıp her nerde olursa olsun, namaz kılmalarının yasak olduğunu belirtmekten de çekinmiyorlar. Bu sözleri duymak insanın tüylerini diken diken edebiliyor. Cuma namazına gönderilmeyen personeller eğer, yasağı çiğnerse çıkartılabiliyor. Geçenlerde bir arkadaşım anlatıyor oruçlu olduğunu anlamasınlar diye su içer gibi yapıp tekrar tükürdüğünü, abdest alırken farklı zamanlarda elini yüzünü ve ayaklarını yıkadığını bahsederken resmen üzüntümden eridim. Cumhuriyet savcısının namaz kıldı diye şikâyet edildiği ve bu yüzden de yargılandığını kulaklarımla işittim.

Allah’ın emri olan namazlarını kıldıkları için işten çıkarıldıkları veya kıldıkları namaz vakti kadar fazla çalıştırıldıklarını da anlatan arkadaşlarımız çoğunlukta. Yahudi’si, Hıristiyan’ı istediği gibi geziyor, istediği gibi ibadetini yapıyor. Benim Müslüman kardeşlerim kendi ülkesinde gizli olarak zorlukla ibadetlerini yapmak zorunda bırakılıyor. Akıl balıg bir Müslüman’a normal vakit namazlarını kılmak farzken, namaz kılmalarına engel olan, izin vermeyen işverenin işinde çalışmak ne derece doğrudur tartışılır doğrusu…

Kimse kimsenin dini yaşantısına engel olamaz, Müslüman’a farz olan ibadet sorumluluğunu ortadan kaldıramaz. Allah’ ın hesabı da, gazabı da elbet büyüktür.” İşletmeler İbadethane değildir, işletmelerde sadece iş yapılır. Çalışmakta ibadettir .” gibi sözlerle çalışanların namaz kılmaları engelleniyor. Huzur bozacakları için namaz kılmalarına izin verilmiyor.Aslında ne kadar mesuliyet ve vebal altına girdiklerini bilmiyorlar. Aslında çalışanlarının namaz kılmalarını kolaylaştıracak zamanı ve mekânı ayarlayabilirler. Hem işyerinin bereketi artar. Namaz zamanı asla işi aksatmaz.Allah bizi neden yarattı. Bir ayette şöyle buyurur. “ Ben cinleri ve insanları sırf beni tanıyıp, yalnız bana ibadet etsinler diyerek yarattım” Peki bu insan konumuna izin vermeyen işverenler girmiyor mu? Kendilerini ne olarak hissediyor? Sonrada işler kötü gidiyor, iflas ettim diyerek yakınıyorlar…

Namazlar arasında yapılan dualar bir çağrıdır. Bir çığlıktır. Bir yakarıştır. Semalar ötesine bir yöneliş, bir niyaz, bir iç dökmedir. Dua; bizi yaratan Allah’a halimizi arz etme, dertlerimizi ifade etmedir.. en güzel kapıdır. Nasıl ki yangını su söndürürse, içimizin sıkıntısınıda abdest alıp, secdeye varmak rahatlatır. Allah’ a sığınmak, namaz kılmak içtiğimiz depresan haplarından daha etkilidir. Kıyamette ilk sorguya çekileceğimiz ibadet namazken bu vurdumduymazlık neden?

Namaz dünyada kalbi parlatır, ahrette de sıratı aydınlatır. İnsanın Allah’a en yakın olması namazdadır. Namaz ruhun gıdası, kalbin şifasıdır. En büyük dualarımızın başında “ Allah’ım alnımız secdede iken ruhumuzu teslim etmeyi nasip et” olmuştur. Namaz kılınan yerde bereket vardır. İşte biri çıkıyor bütün bu güzelliklere ket vuruyor. Namaza düşman olan işletmeler, müşterilerine ürün satışı yaparken namaz kılan veya kılmayan olarak ayırt etmiyor. Ama personellerinin ibadet özgürlüklerini ellerinden alabiliyorlar. Tabii ki her işletme bu şekilde değil. Bir arkadaşım anlattı. Fabrikada çok güzel mescitlerinin olduğunu, fakat namaz kılmak için gidenlerde fırsat bilip zamanı uzatıp güveni istismar ettiklerini Sabah namazında 45 dakika zaman harcadıklarını anlattı. Bir tarafta kısacık araya sıkıştırılan zamanda namaz kılmaya çalışan din kardeşim, diğer taraf tada zamandan çalan din kardeşim…. Bunlarda hoş değil tabii ki. Köklü değişimler için sanırım biraz daha zaman var.

Dindar nesiller yetiştirmeliyiz. Bir iş yeri açarken birçok prosedür gerekiyor ya, bunların arasında namaz odaları şartı da olmalı diye düşünüyorum.İsteyen kılar, istemeyen kılmaz. İbadetler saklı yapılmamalı. Öğrencilerimiz, çalışanlarımız rahatça yaşamalı, hissetmeli Müslümanlığı. Unutmayalım “ hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir.”
Bir gün artık ezanı işitemediğimden yakındım. Aldığım yanıt, kanımı dondurdu. Meğer mahalle sakinleri Ezan sesinden rahatsız olmuş, sesini kıstırmışlar. Ama bizi yaratan Allah bizim nankörlüğümüzden hiç rahatsız olup ta Günah işlediğimiz an, bizi cezalandırmıyor.

Allah bizleri namaz kılan ve kurtulan mesut kullarından eğlesin ! Amin

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 18 yorum yapıldı.
    YAZARLAR