21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
07 Eylül 2017 Perşembe 18:40

O Köyde İsyan Var / 14 Ayda 5 Ölümlü Kaza

O Köyde İsyan Var / 14 Ayda 5 Ölümlü Kaza
O Köyde İsyan Var / 14 Ayda 5 Ölümlü Kaza

Bağkonak Köyü’nde meydana gelen ve bir kişinin ölümü ile sonuçlanan son trafik kazasının ardından vatandaşlar yolda güvenlik önlemlerinin alınmamasını protesto ettiler. Yaklaşık iki yıl önce kullanılmaya başlanan yeni yolda sık sık trafik kazası meydana geldiğini belirten Bağkonaklılar önlem alınması için ilgilileri göreve davet ettiler.

Kurban Bayramının ikinci günü akşam saatlerinde Bağkonak Yeni Toplu Konutlar mevkiinde meydana gelen trafik kazasında, bahçesinden evine dönmek üzere yanında büyükbaş hayvanları ile yola çıkan İsa Eren adlı bir çiftçiye, yolun karşısına geçmek isterken bir araç çarpmış, 55 yaşındaki İsa Eren olay yerinde yaşamını yitirmişti. Kazaya tepki gösteren vatandaşlar aynı mevkide bir çok kaza meydana geldiğini ancak yetkililerin uyarılara rağmen önlem almadıklarını belirttiler.

“ÇİN SEDDİ GİBİ YOLDA
14 AYDA 5 ÖLÜMLÜ KAZA”
Konya – Antalya Karayolunun Bağkonak’tan geçtiğini hatırlatan Atatürkçü Derneği Bağkonak Şube Başkanı İsmail Başoda, burada hemen hemen her gün bir trafik kazasının meydana geldiğini belirterek şunları söyledi: “Bağkonak Köyümüz Konya’yı Antalya’ya bağlayan önemli bir noktada yer alıyor. Bağkonak – Akşehir arasında çok uzun yıllar süren çalışmalar sonucu yeni yol hizmete girdi, yolumuz eskisinden daha iyi hale geldi. Ancak bu yolda güvenli bir trafik akışı yok. Ne araçların ne de yayaların güvenli bir şekilde seyri mümkün değil. Bunu son 14 ayda yaşanan 5 ölümlü trafik kazasında gördük. 5 insan hayatını kaybetti, geride bıraktığı ana-baba, çoluk çocuğu büyük acılar yaşadı. Zaten hemen hemen her gün bir kaza meydana geliyor bu yolda. Çin Seddi gibi yükseklikte yapılan yol köyde bağ-bahçesine gidecek halkın önünde büyük bir engel. Ayrıca bu yolda aydınlatma neden yok? Alt veya üst geçit neden hala yok? Daha kaç canı bu yola kurban vereceğiz?” diyerek tepkisini dile getirdi.

“GEREKİRSE YOLU TRAFİĞE KAPATACAĞIZ”
ADD Şube Başkanı Başoda, ilgililerin gerek Bağkonaklıların gerekse bu yolu kullanan tüm insanların güvenli bir şekilde bu yolu kullanabilmeleri için gereken tüm güvenlik önlemlerini almalarını istedi. Başoda, güvenlik önlemlerinin alınmaması halinde seslerini duyurabilmek için gerekirse yolu trafiğe kapatacaklarını ifade etti.

“ÖNLEMLERİN ALINMASI İÇİN
UYARDIK, DİKKATE ALINMADI”
Bağkonak Köyü Muhtarı Mehmet Balcılı ise Bağkonak – Akşehir yolunun güvenlik önlemlerinin alınması için ilgili yerlere birçok defa başvurduklarını ancak olumlu cevap alamadıklarını bildirdi. Muhtar Balcılı konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Köyümüz Konya’yı Antalya’ya bağlayan yolun en önemli noktalarından biri. Ancak bu yeni yol arazilerimizi Çin Seddi gibi ikiye böldü. Çiftçi bağına bahçesine gitmekte büyük zorluk çekiyor. Yolun yüksekliği 8 – 10 metredir. Yapılırken de yapıldıktan sonra da alt yada üst geçit yapılması için girişimlerde bulunduk ancak dikkate alınmadı. Hem Karayolları Genel Müdürlüğü’ne başvurdum, hem de yolu yapan müteahhit firmaya çalışmalar devam ederken yolun güvenlik önlemlerinin alınması için taleplerimizi ilettik ancak bizi dikkate almadılar.

İşte sonuç ortada, sürekli kaza meydana geliyor. Çok sonra bize Karayollarından ve müteahhit firmadan 3 noktaya alt veya üst geçit yapılacağı ve köyün giriş çıkışlarına döner kavşak yapılacağı şeklinde cevap geldi ama alt veya üst geçit için hala bir çivi çakılmadı. Bundan başka 3 ay kadar önce yolun aydınlatılması gerektiğini yetkililere ilettik tek bir direk bile dikilmedi. Bağkonak Köyü Muhtarlığı olarak kazaların ve ölümlerin son bulması adına bu yolda alınması gereken tedbirlerin bir an önce alınması için mücadelemiz sürecektir.” dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR