24 Eylül 2017 Pazar

Neriman CANBOLAT / Ajans32

Of Yavrum Be Kadına Bak!

05 Kasım 2012 Pazartesi 18:59

   Son yıllarda sosyal paylaşım sitelerinin insanları getirdiği noktalardan biride, adab-ı muaşeret kurallarını kökünden kazımak oldu. İnsanların sürekli beyinlerinde yaşamak isteyip, bir zamanlar edebinden ve ahlakından dolayı yaşayamadığı bastırılmış duyguları artık aleni olarak sokak ortasında bile gerçekleştirebiliyor. Böylece toplumun bir takım değerlere karşı olan özverisi de hızlı bir şekilde erozyona uğramış oluyor.

Bu olaylardan biri de yakından tanıdığım bir arkadaşımın başına gelmiş ve konuyu benimle paylatı…
Uzun zamandır görmediğim bir arkadaşım ziyaretime geldi. O kadar üzgün ve psikolojik çöküntü içinde görünüyordu ki! Onu çok sıkıntılı gördüğümü, özel değilse benimle paylaşmak isterse paylaşabileceğini belirttim. Tabi önce derin, ağlamaklı bir ahhh çekti. Hâlâ şokun etkisinde olduğu belliydi. 
Başladı anlatmaya:
    Nereden ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum. İşyerimin kapısı önünde hava alıyordum. Aradan 10 dakika falan geçmişti ki korkunç bir gürültü koptu. O yöne bakmamla şaşkınlığım bir oldu. Gözlerime inanamıyordum. Eşim ve iki kişi yumruk yumruğa kavga ediyorlardı. Araya girmeye çalışanlar oluyor fakat ayıramıyorlardı. Hemen polisi aradım ve kısa sürede polis ekibi olay yerine geldi. Eşimin her yerinden kanlar akıyordu. Çünkü diğerleri iki kişiydi. Polisler üçünü de karakola götürdü. Bende arkalarından gittim. Malum tutanaklar tutuldu darp raporlar alındı hastaneden. Ben olayın neden çıktığını karakolda öğrendim. Nasıl utanmış, nasıl suçlu hissetmiştim kendimi. Şoku hâlâ üzerimden atamıyorum. Kötü bir davranışın sonucu aile faciasına yol açabilirdi…

Ben şaşkın ve korkmuş bir vaziyette…
“ Aman Allah’ım! Bu kadar ciddi ne olabilir canım” dedim.
Anlatmaya devam etti:
    İşyerimin önü genellikle kalabalık olur. Farkında olmadığım iki kişi karşıda bana bakarak ve sesli bir şekilde “ of yavrum be kadına bak! Ne hatun ya…” daha iğrenç ve sansürlü birçok kelime kullanmışlar. Yani kısaca uzaktan sözlü tacizde bulunmuşlar. Aslında eşim uzaktan onların bana baktığını görmüş önce. Yakınlarına gelip konuştukları her bir çirkin sözleri duymuş. Ve işte sonuç malum karakol, hastane…”

Şaşkındım ve dudaklarımdan “ dağ deyip dangırdama, çalı dibinde adam olur” sözleri dökülüverdi. Evet, bizler zaman zaman yapıyoruz. Sesli bir şekilde birilerinin hakkında konuşuveriyoruz, ama yanımızda kim var, konuştuğumuz kişinin akrabası mı var diye düşünmüyoruz.
Yaşamadan yazamayanlardanım ya… Toplumun bir ayıbı daha değerli okurlarım. Ortalık, ağzından ne çıktığını bilmeden konuşan patavatsızlarla dolu.

Hayatları boyunca insan olarak bir yere gelememiş, bir şey olamamış kişilerin, bayanlara yönelik terbiyesizce laflar ederek gerçekleştirdikleri çirkinlikler gün geçtikçe artıyor. Abazalıkta sınır tanımama yolunda ilerlerken, bu tipte kişilerin ellerine fırsat geçse, sadece sözlü olarak değil, fiziksel boyuta da getirebilme potansiyelleri yüksek olarak karşımıza çıkacaklar. Nasıl bir kültür, nasıl bir yobazlıktır anlayamıyorum. Maalesef; toplumumuzda bu şekilde ayıplı insan çok fazla. Uygunsuz sözler söylemeye, hiç kimsenin sinirlerini bozmaya kimsenin hakkı yok. İnsanlar konuşmalarına yön vermeli, iki dudak arasından çıkanları mutlaka süzgeçlemeli.

Bu tür çirkin davranışların bir açıklama ismi bile yok. Kalabalık ortamlarda kendilerini gösterebilmek için, değişik iğrençlikler yapan, nerde susması, nerde konuşması gerektiğini hiçbir zaman bilmeyen, insanların huzurunu bozan, moralini alt üst eden terbiyesiz düşünen, fiili ve sözlü taciz yapan sözüm ona hayvanların haddini mutlaka bildirmeliyiz. Bu tür olayı yaşayan kadınlar susmasın, çevredeki polise hemen haber versin. Her birine ceza verilirse en azından bu korku onlara yeter, kendilerine tekrar kurban arayamazlar.

 Bu güne kadar duymazdan geldiğimiz olaylar bu şekilde en azından biraz azalır. Son zamanlarda bu tacizcilerle ilgili haberlerin çok fena olan olayların sonuçlarını hepimiz okuduk ve şahit olduk. Eğer cezalandırılırlarsa bir daha O iğrenç ağızlarını açamazlar. O iğrenç beyinlerinden geçen küçük düşüncelerin yüzünden insanlar artık yanında erkek yoksa yolda yürüyemiyorlar. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz, nasıl bir topluma sahibiz. Aynısını kız kardeşine, eşine akrabasına yapılsa ne yaparlar diye düşündüm ve böyle bir abazanın birine sordum. “ Takır takır vururum” dedi. Bende “ senide o zaman takır takır vururlar” dedim. Şu utanmazlığa bakar mısınız? Ruhlarına pislik işlediğinden kendi eşlerini kız kardeşlerini dışarı çıkarmazlar zaten. Kendileri her türlü ahlaksızlığı ve pisliği yaparlar.

Sonunu düşünmeden gelişigüzel konuşmak, ölçülü konuşmamak, rastgele konuşmak internette de mevcut. Kötü niyetli biri senin hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadan karalayabiliyor. Asılsız bir söylentiyi, bir sürü kişiye iletmek için birkaç tuşa basması yetiyor. Egosunun kölesi olmuş kişiler, egolarını tatmin etmek için küçük düşürmek veya intikam almak için koca bir web sitesi hazırlayabiliyor. Yüz yüze asla söylenmeyecek çirkin kelimeleri o kişiyi ve ailesini düşünmeden hayvanca yazabiliyor. Hatta facede hakkında asılsız yazılan bir yazı yüzünden intihar haberini okumuştum.

Bu tür davranışları sergileyen. Ağzından çıkanı kulağı duymayan, hasta ruhlu insanlara sesleniyorum.” Lütfen öncelikle bir doktora gidin ve tedavi olun. Tıp her türlü hastalığı tedavi edebilecek, sahasında uzman doktorlar yetiştiriyor. Düşüncesiz sözlerinizin nerelere gidebileceğini iyi düşünün. Bu tür davranışlar sergilemeniz sizin ne kadar kötü bir karaktere sahip olduğunuzu ortaya koyuyor. Bu iğrençliğin mazereti olmaz. Senin egonu tatmin için yaptığın davranışın bir ailenin yok olmasına, ölümlere sebep olabiliyor. Yaptığın davranış topluma ciddi zararlar verebilecek tehlikeli bir silahtan farkı yok.

 Sen bugün başkasının kapısını çalarsan, sen evde yokken de senin kapını çalıverirler, çalmakla da kalmazlar…

Evet değerli okurlarım bir toplumun kanayan yarasını daha kaleme aldım. Düşünüyorum da ya o arkadaşımın eşi anlayışsız olsaydı arkadaşımı suçlu görüp daha kötü sonuçlar doğsaydı. Ne olurdu? Allah’u Teâlâ hepimizi psikopatlardan korusun.

 

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 6 yorum yapıldı.
    YAZARLAR