22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
26 Ağustos 2011 Cuma 19:37

"Oğlum İntihar Etmedi Öldürüldü"

Sivas'ta 63 yaşındaki Derviş Yüksel, 13 yıl önce Isparta'da vatani görevini yaparken yaşamını yitiren oğlu Ali'nin intihar etmediğini, öldürüldüğünü söyledi.
Oğlum İntihar Etmedi Öldürüldü

Derviş Yüksel, "Bunu kimin yaptığını ortaya çıkarmak için ömrümün sonuna kadar çaba göstereceğim" dedi.

Kangal ilçesine bağlı Kavak Köyü'nde oturan Derviş Yüksel'in ilk eşi Sırma Yüksel'den olan oğlu Ali Yüksel 1998 yılında askerlik görevini yapmak için Aydın 1'inci Jandarma Er Eğitim Taburu'na gitti. Acemi birliğini bu birlikte tamamlayan Ali Yüksel dağıtım izinin ardından 20 Mayıs 1998'de usta birliği görevi için Isparta ili Sarıidris Karakoluna gitti. Burada 22 Temmuz 1998 gecesi nöbet tuttuğu sırada bunalıma girerek piyade tüfeği ile vuruldu. Yaşamını yitiren Ali Yüksel için askeri savcılık tarafından hazırlanan raporda görev yerinin değiştirilmesinden dolayı bunalıma girdiği ve üzerinden intihar edeceğine dair mektup çıktığı belirtilerek, yapılan fiziki muayenesi sonucunda intihar ettiğine dair rapor hazırlandı.

Oğlunun ölüm haberini evlerine gelen askeri yetkililerden öğrenen baba büyük bir şok yaşadı. Yakınları ile Isparta'ya giden Derviş Yüksel oğlu Ali Yüksel'in cenazesini asker hastanesinden alarak köyüne getirip defnetti. Bu olay sonrası birkaç kişi ile görüşen Derviş Yüksel, oğlu Ali Yüksel'in intihar etmediğine öldürüldüğüne inandı. Olayı aydınlatmak için çaba harcamayan Derviş Yüksel, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Oğlumu köyden davul ve zurnalar eşliğinde askere gönderdim. 3 aylık acemi birliği eğitiminin ardından Isparta Eğridir Sarıidris Karakolu'na gitti. Orada askerilğini yaparken bir gece sabaha karşı saat 04. 00 sıralarında, köyümüzün karakol komutanı geldi. Bana 'Senin oğlun askeriyede intihar etmiş' dedi. Bunun üzerine neye uğradığımı şaşırdım. "

Oğlunun ölüm haberini alınca attığı çığlıktan ikinci eşinden olan ve o zaman 5 yaşındaki oğlunun korkarak aklını yitirdiğini söyleyen Derviş Yüksel, "Komutanın haberi üzerine çığlık atarak eve girmişim. O sırada uyuyan oğlum Esir Yüksel korkmuş. Bu olaydan sonra aklını yitirdi. Yüzde 70 oranında özürlü raporu var" diye konuştu.

Oğlunun cenazesine otopsi yapılmadığını, o gün üzerinde olan elbiselerin kendisine verilmediğini söyleyen Derviş Yüksel, mahkemeye ve ilgili kurumlara başvurduğunu, her taraftan oğlu Ali'nin intihar etitği yanıtını aldığını anlattı. Derviş Yüksel, "Oğlum intihar etmedi. Bu işin peşini son nefesime kadar bırakmayacağım. Ben yetkililerden çocuğumun katilini istiyorum. Oğlumun mezarını hala yaptırmadım. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdum. Çocuğumun mezarını açtıracağım" dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR