23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
23 Ağustos 2016 Salı 12:24

Öğrenciler Kiraların Yüksekliğinden Şikayetçi

Öğrenciler Kiraların Yüksekliğinden Şikayetçi
Öğrenciler Kiraların Yüksekliğinden Şikayetçi


SDÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, öğrencilerin daha kaliteli bir ortamda yaşaması ve halkla kurduğu diyalogun sağlam temeller üzerinde filizlenmesi için öğrencilerin temel sorunlarını içeren bir anket çalışması düzenledi. Çalışmanın ana hedefleri, öğrencilerin kentsel yaşama ilişkin belirli alanlarda tutumlarını, sorunlarını ortaya koymak ve çeşitli harcama kalemlerine göre harcadıkları miktarları tespit ederek öğrencilerin Isparta il merkezi bağlamında ekonomiye katkılarını belirlemek ve bunu bölge ile paylaşmak olarak konuldu. SDÜ'de öğrenim gören 4 bin 519 öğrenciyle görüşüldü.

Isparta'ya katkısı 276 milyon

Araştırma sonucuna göre SDÜ'de bir öğrencinin 2016 yılı aylık toplam harcama miktarı ortalama 748 TL. Buradan hareketle, il merkezindeki öğrencilerin Isparta ekonomisine ayda yaklaşık 34.5 milyon TL'lik bir harcamayla katkı yaptığı ortaya çıktı. Öğrencilerin ilde ortalama bir eğitim- öğretim döneminde 8 ay kaldığı varsayıldığında ekonomiye yıllık yaklaşık 276.5 milyon TL'lik bir harcama yaptığı görüldü.

En çok harcama barınmaya

Çalışmada öğrencilerin Isparta ekonomisine olan katkıları daha da ayrıntılandırılarak temel harcama kalemleri olan beslenme, barınma, giyim, sosyal etkinlikler ve haberleşme harcamalarının ortalamaları ve bu harcamaların öğrencilerin toplam bütçeleri içindeki payları da tespit edildi. Verilere göre öğrencilerin aylık ortalama harcamalarında en yüksek pay yüzde 36.6 ile barınma kalemine ait olup, barınma için bir öğrencinin aylık ortalama 273.81 TL'lik harcama yaptığı belirlendi. Barınmadan sonra öğrencilerin en çok harcama kalemi yüzde 29.1 oran ve 217.71 TL ile beslenme oldu. SDÜ'de bir öğrenci aylık olarak giyime 100.28, sosyal etkinliklere 86.80, haberleşmeye 69.60 TL para harcıyor.

Yeme içme pahalı

Verilere göre ankete katılanların yüzde 44.5'i kampüse ulaşım imkanlarından memnun olduğunu belirtti. Yüzde 36'lık bölüm ise olumsuz görüş bildirdi. Katılımcı öğrencilerin yüzde 41.8'i ulaşımda şehirlerarası firma sayısı ve kalitesinden memnunken, yüzde 65.5'i şehirlerarası ulaşım ücretlerinin pahalı olduğu görüşünde. Öğrencilerinin yüzde 59.8'lik kısmı Isparta'da yemek fiyatlarının pahalı olduğunu belirtirken, yüzde 40.3'ü yemek yenilen yerdeki kalite ve hijyen hakkında da olumsuz görüş bildirdi. Yüzde 37.9'u ise kalite ve hijyen konusunda olumlu kanaat sundu.

Sosyal etkinlik yetersiz

Araştırma sonucuna göre öğrencilerin yüzde 44.1'i Isparta'da giyim fiyatlarını pahalı buluyor. Öğrencilerin yüzde 51.5'lik bölümü giyim sektöründe marka sayısı ve ürün kalitesinin yetersiz olduğu görüşünü de bildirdi. Öğrencilerin yüzde 41.2'si, ildeki sinemalarda vizyon filmleri zamanında izleyebildiklerini ifade ederken, yüzde 55.3 ise ildeki sosyal etkinliklerin yeterli olmadığı kanaatinde. Katılımcıların yüzde 64.2'si farklı zevklere hitap eden kafeler açılmasından memnun.

Kiralar yüksek

Çalışma, öğrencilerin Isparta'daki ev kiralarından duyduğu rahatsızlığı ortaya koydu. Öğrencilerin yüzde 88.8'i ev kiralarının pahalılığından şikayetçi. Öğrencilerin yüzde 66.4'ü ev sahipleri hakkında olumsuz görüş bildirdi. Ankete katılanların yüzde 67.7'sinin Ispartaesnafı hakkındaki tutumları da olumsuz yönde.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR