23 Eylül 2017 Cumartesi

Neriman CANBOLAT / Ajans32

Öğretmenler Günü...

21 Kasım 2013 Perşembe 17:37

 Bugün, öğretmen annesi olmanın sevinci  ile yine dolu doluyum. Öğle güzel bir duygu ki tarifi imkansız. Ayrı bir mutluluk ve gurur veriyor. İşte ben Ahmet öğretmenin annesiyim. Mesleğiyle, kişiliğiyle gurur duyduğum Ahmet öğretmen.
  

       Canım oğlum, yaşama gücüm başarılarından dolayı seninle o kadar gurur duyuyorum ki! İşte o bana yetiyor. Daha dün sen çocukken minik ellerinden öğretmenlerin tutarken, şimdi de sen tutuyorsun minik yüreklerin ellerinden. Sana; “ büyüyünce ne olmak istiyorsun” diye sorduğumuzda “ÖĞRETMEN” olmak istediğini belirtirdin. Evet yedi yıllık öğretmenliğin boyunca başarılarında, saygında hiç mola vermedin. Bunun için bir anne olarak sana teşekkür ediyorum... Görevinin kutsallığı karşısında saygı ile eğiliyorum anneciğim.
  

         Bir çok sıkıntılarla okutup verdiğimiz emeklerin karşılığını gerek saygısıyla, gerek iş disipliniyle ve gerekse güzel ahlâk ve kişiliğiyle kat kat veren mükemmel eğitimci. İnsanın emeğinin doğru yönde harcanmasını görmesi hiçbir mutluluğa değişilmiyor. İnsanlar yedikleri meyvelerle değil, yetiştirdiği ağaçlarla anılırmış… İşinde ve özel yaşamında verimli, başarılı, hırslı, saygılı ve güvenilirliğiyle örnek öğretmenlerden bir tanesi.

         Öğrencilerine talimat vererek değil, ilham vererek mesleğini icraa ediyor. İyi bir gözlemci ve değerlendirici olmasıda başarısının anahtarı bence. Eski bir atasözünü çok bağdaştırırım üretken olmasına. “Gemiler limanda güvendedirler… lâkin gemiler limanda durmak için yapılmamışlardır” Yani sadece teorik bilgilerle öğrenci yetiştirilmiyor. Sürekli öğrenme fırsatları ve kişisel gelişim olanakları sağlamak gerekiyor. Öğretmenlik diğer mesleklerden farklıdır. Özveri ve fedakarlık ister. Cesur, yapıcı, insan sevgisiyle dolu olması gerekir. Cehalet düşmanı olmalı…
             24 Kasım öğretmenler günü. Bizleri  yetitiren en güzel birey olmamızı sağlayan saygıdeğer emektarlarımız öğretmenlerimizin günüdür.Ülkemizin öğretmenleri dünyanın en değerli varlıklaı her şeyin en güzeline layıksınız. Yeryüzünde öğretmenlikten başka onurlu ve kutsal bir meslek düşünemiyorum. Daha küçücük yaşlarda başladığımız okulda bizim için en gerekli olan, yaşamımızı sürdürmemizi sağladığımız okuma ve yazmayı öğretir. Vatan sevgisi, bayrak sevgisi, tarihimizi, coğrafyamızı, saygıyı, sevgiyi yani kısacası bugüne nasıl geldiğimizi sabırla anlatır. 

          Ailemizden çok onlarla beraber zaman geçiririz. Bilgi tohumlar eken bahçıvandırlar her biri. Hakları asla ödenmez.Cehalet duvarını bilgi ile aştıran, ilim irfan dolu gençler yetiştiren, kolumuza irfan bileziğini takan, en güzel gülleri yorulmadan, usanmadan yetiştiren, bilgisizliğin karanlığına ışık tutan, öğrencilerine bilgiden taç ören, her öğrencinin gönüllerinde yaşayan değerli Öğretmenlerimiz. Bahar güneşi gibidirler. Nasıl ki! Güneş can verirse toprağa, havaya suya. Öğretmenlerde can verir  minik yüreklere. Her mesleğin başında öğretmen gelir. Onlar olmazsa hiçbir şey olunmaz.Küçücük dünyaları aydınlatan büyük yıldızlar ışığınız hiç sönmesin.
  

     Önce başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, aramızdan ayrılan şehit öğretmenlerimizin, canım oğlum Ahmet’in ve tüm öğretmenlerimizin

“ Öğretmenler günü” kutlu olsun. 
Saygı ve sevgi dolu , uygar bir gelecek diliyorum.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 4 yorum yapıldı.
    YAZARLAR