26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
24 Temmuz 2012 Salı 12:44

Okul Öncesi Eğitimde Yaş Değişti

Isparta Milli Eğitim Müdür Vekili Rahmi Ulu, Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği'nde değişiklik gidildiğini söyledi.
Okul Öncesi Eğitimde Yaş Değişti

Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği'nde değişiklik gidildiğini belirten Isparta Milli Eğitim Müdür Vekili Rahmi Ulu, değişiklikte, anaokulunun, 37-66 ay arası çocukların eğitimi amacıyla açılan okul, ana sınıfının 48-66 ay arası çocukların eğitimi amacıyla örgün ve yaygın eğitim kurumları bünyesinde açılan sınıf, uygulama sınıfının ise 37-66 ay arası çocukların eğitimi amacıyla okul öncesi eğitimle ilgili program uygulayan mesleki ve teknik öğretim kurumları bünyesinde açılan sınıf olarak tanımlandığını açıkladı.

Yönetmelikteki "60-72 aylık çocuklar" ibaresinin, "60-66 ay arası çocuklar" olarak değiştirildiğinin bildiren Ulu, “Değişikliğe göre, anaokulu ve uygulama sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 37 aydan gün alan ve 66 ayını doldurmayan çocukların kaydı yapılacak. Ana sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 48 ayını dolduran ve 66 ayını doldurmayan çocuklar kaydedilecek. Rehberlik araştırma merkezlerinde oluşturulan Özel Eğitim Değerlendirme Kurulunca düzenlenen rapor sonucunda okul öncesi eğitim kurumlarına yerleştirilmeleri uygun görülen 37-66 ay arası çocuklar, ağır ve çok ağır düzeyde zihinsel ve birden çok yetersizliği olmamak şartıyla 10 çocuk bulunan sınıflarda ikiden, 20 çocuk bulunan sınıflarda ise birden fazla olmayacak şekilde kaydedilecekler. 60-66 ay arası çocuklardan gelişim yönünden hazır olduğu anlaşılanlar, velisinin yazılı isteği üzerine ilkokula, diğerleri ise okul öncesi eğitim kurumlarına kaydedilebilecekler” diye konuştu.


Ulu, okul öncesi eğitim kurumlarının denetiminin, İl Milli Eğitim denetmenlerince ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılacağını sözlerine ekledi


* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR