25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
05 Aralık 2013 Perşembe 21:20

Olmayan Kategoride Bile Ödül Almış

SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’nun En İnovatif Ve Girişimci Üniversite Ödülü aldık propagandasının altından skandal çıktı. TİM tarafından organize edilen etkinlikte Rektör Hocanın iddia ettiği gibi bir kategori yok! İşte o ödülün iç yüzü…
Olmayan Kategoride Bile Ödül Almış

SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, Süleyman Demirel Üniversitesi’nin Türkiye İnovasyon Haftası etkinlikleri kapsamında 175 üniversite içerisinde ürettiği projeler, girişimcilik ve inovasyon uygulamaları ile ‘birincilik’ ödülüne layık görüldüğünü ileri sürmüş ve Başbakan Erdoğan’ın elinden aldığı ödülü bu şekilde lanse etmişti.

BAKIN SDÜ BU HABERİ NASIL DUYURDU
SDÜ’nün resmi internet sitesinde yer alan haberde “Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Hasan İbicioğlu’nun ifadesiyle “günceli ve gündemi yakalamış, yüzünü geleceğe dönmüş, girişimci ve üreten bir üniversite” olan Süleyman Demirel Üniversitesi, söz konusu etkinlikte 175 üniversite içerisinde ürettiği projeler, girişimcilik ve inovasyon uygulamaları ile birincilik ödülüne layık görüldü. Süleyman Demirel Üniversitesinin ödülünü Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Hasan İbicioğlu, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı” ifadelerine yer verilmişti. (http://www.sdu.edu.tr/Haber.aspx?id=2440)

BÖYLE BİR KATEGORİ YOK!
Ancak, konuyla ilgili bir skandal ortaya çıktı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından verilen ödüllerle ilgili SDÜ Rektörü İbicioğlu’nun iddia ettiği gibi “En girişimci üniversite” gibi bir kategori yok. (http://www.turkiyeinovasyonhaftasi.com/tr/default.html)

Zaten ödül törenin görüntüleri dikkatle izlendiğinde de Rektör İbicioğlu ödül almak üzere kürsüye davet edilirken İnovatif Üniversiteler kategorisinde “AR-GE ve Tasarım yarışmasında en fazla proje gönderen” diye anons ediliyor.

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ İLE PAYLAŞTI
Yine iddia edildiği gibi 175 üniversite arasından birinci değil, ödül SDÜ ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne veriliyor.

Yani iddia edildiği gibi en inovatif ve Girişimci Üniversite ödülü diye bir şey söz konusu değil. SDÜ Ar-Ge Proje Pazar Yarışmalarına en fazla proje gönderen üniversite.

BURSA’DA DÜZENLENEN YARIŞMAYA ÇOK SAYIDA PROJE
Peki bu başarının kaynağı ne? SDÜ daha çok Tekstil alanında Bursa’da düzenlenen bir yarışmaya Tekstil Bölümü öğrenci ve öğretim üyelerinin gönderdiği projelerle bu başarıyı elde etti.

Hemen hatırlatalım, SDÜ Rektörü Prof. Dr. İbicioğlu’nun görkemli tanıtımlarla kamuoyuna duyurduğu ödülü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile paylaştığını haberimizin başında söylemiştik.

MÜTEVAZİ BİR DUYURU
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi aldığı bu ödülü üniversitenin resmi internet sitesinden sadece “30 Kasım 2013 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 2. Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında düzenlenen kongrede, Üniversitemiz “En Çok Tasarım Katkı” Ödülü almıştır. Tasarımda katkıları bulunan tüm öğrencilerimizi yürekten kutluyoruz” ifadeleriyle duyurdu. İfadelerde Tasarıma katkıda bulunan öğrencileri kutlamayı da ihmal etmedi.
(http://www.msgsu.edu.tr/msu/pages/duyurular.aspx?kat=msu_etkinlikler&id=945)

REKTÖR MESAJ MI VERMEK İSTİYOR?
Ajans32 olarak düşünmeden edemedik; “Özünde alınan ödülün de bir başarı sonucu elde edilmesine rağmen Sayın İbicioğlu alınan ödülün içeriğini neden kamuoyuna faklı bir şekilde lanse etmeye çalıştı? Acaba Başbakan Erdoğan’ın elinden ödül alırken çekilen fotoğraflarla bir mesaj mı vermek istiyor?”

Takdiri elbette okuyucularımıza bırakıyoruz.

TÜBİTAK ENDEKSİNDE 22. OLMUŞTU
Öte yandan Temmuz ayında TÜBİTAK Tarafından açıklanan En Girişimci ve Yenilikçi İlk 50 Üniversite Kamuoyu ile Paylaşılmıştı. SDÜ bu endekste 22. sırada yer almıştı. (http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/2013_gyue.pdf)

HABERİN ÖZETİ 
Evet, SDÜ başarılı bir üniversite… 30 Kasım 2013 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 2. Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında düzenlenen kongrede de En İnovatif Ve Girişimci Üniversite Ödülünü değil (ki zaten öyle bir ödül yok) “En Çok Tasarım Katkı” Ödülü aldı. Bu başarıda emeği geçen öğrencileri ve akademik kadroyu kutluyoruz.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 21 yorum yapıldı.
    YAZARLAR