24 Eylül 2017 Pazar

İskender ÇETİNTÜRK / Ajans32

Olumlu Hava Kısa Sürdü...

30 Temmuz 2013 Salı 12:10

Olumlu Hava Kısa Sürdü

Geçtiğimiz Mayıs ayında Moody’s Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmesi çeşitli kesimlerce olumlu karşılandı.

Fakat hemen sonrasında FED başkanı Bernanke ABD’nin 2009’dan beri sürdürdüğü parasal genişlemeyi sona erdireceği yönünde yaptığı açıklamalar gelişmekte olan ülkelerde meydana gelen sermaye çıkışlarına ve para birimlerinin değer kaybetmesine sebep oldu.

Bu esnada Gezi Parkı olayları olarak anılan sokak hareketleri patlak verdi.Böylece Gezi Parkı olaylarıyla yaşanan siyasi gerilim mevcut olan ekonomik çalkantıyı artırdı.

Yeni Denge Arayışı

Piyasalardaki denge arayışı sürerken, yüzde 4’lük büyüme hedefine ulaşma ihtimali hala olsa da zayıf bir ihtimal. Tüketimdeki artışın istenilen düzeyde olmaması, moral bozukluğu, yükselen faizler, tüketimdeki artışın istenilen düzeyde olmaması ve hepsinden ayrı bir yere sahip olan Avrupa’da görülen resesyon.

Şimdilerde ise büyüme hedefleri yüzde 3,5 seviyelerinde olması beklenirken, enflasyon yüzde 7 düzeyinde tahmin ediliyor. Sermaye çıkışlarının faiz ve döviz kurlarını yukarı çekmesiyle Merkez Bankası bir süre döviz satışı, mevcut faizi artırma ve ek parasal sıkılaştırma politikalarıyla karşı koymaya çalıştı.

Yapılan tüm müdahalelerin işe yaramasını umuyoruz.Aksi halde resesyon tehlikesiyle karşı karşıya kalınabilir.

Olanlar Tesadüf Değil!

Türkiye’de Gezi Parkı olaylarının yaşandığı sırada Brezilya’da farklı sebeplerle olsa da benzer olayların yaşandığını gördük.

Türkiye ve Brezilya’nın geçmişine göz attığımızda attığımız da ise IMF geçmişi, büyüme rakamları, kişi başına düşen milli gelir, faiz oranları, altyapı ve özelleştirme, genç nüfus büyük paralellik göstermekte.

Kısaca iki ülkenin iktisadi yükselişi benzer özellikler taşıyor.

Bu iki ülkede meydana gelen olayların aynı zaman diliminde ve benzer biçimde gerçekleşmesi tesadüf gibi görünmüyor.

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR