21 Eylül 2017 Perşembe

Kadir YAVUZ / Ajans32

Ömer Şengöl’ü Ziyaretim…

05 Aralık 2014 Cuma 16:35

4. Dönem Tekrar Seçilen, Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl’ü Ziyaretim…

01 Aralık 2014

İl, ilçe, kasaba ve belde belediyelerini, hiçbir ayrım gözetmeksizin birer birer dolaşıyorum.

Ayrım derken, hangi siyasi partiden olduklarına bakmadan, onları ziyaret ediyorum. İlk ziyaretlerim MHP’li belediyelerin başkanlarına oldu. Onlarla, daha öncesinden görüşmüş, randevularıma olumlu cevap vermişler, beni ziyaret için beklediklerinden, öyle bir sıralama doğmuştur. Ziyaretlerimde, MHP’li belediye başkanları, AKP’li belediye başkanı, DYP’li belediye başkanı ve Birlik Partili belediye başkanı ile görüşmelerim oldu. Yazıları hazır olup, yayınlanmamış olanlar var… Yayınlanmayı bekleyenler olduğu gibi CHP’li belediye başkanımda var sırada, ziyaret edilmeyi bekleyen!

Ben yazarım! Topluma tam mal olamadımsa bile ‘topluma mal olmayı’ şiar edinmiş biriyim. Ben o nedenle hayatta ayrım yapmam. Yapacağımı da, birilerinin etkisinde kalarak yapmam. Kafama danışırım, kafamda çizdiğim programa uyarım.

Finaldeki görevim sırasında, kendisiyle tanıştığım dost insan, o günlerde Isparta Vali yardımcısı olan Niyazi Can’la birlikte de, bazı ilçe ziyaretlerim oldu. Beni ilçe veya kasaba festivallerine götürdü. Aydoğmuş Kasabasına ve İncesu Kasabasına gitmiştik. İncesu’da çok güzel bir etkinlik yapılmıştı. Bir hayli şairi ve yazarı olan bu kasabanın belediye başkanı CHP’liydi… Kitaplarımı hediye ettim, programda İncesu’ya giderken yolda yazdığım şiirimi okudum. Yazarlar, açılan stantlarda kitaplarını teşhir ettiler. Karşılıklı hediyeleştik.

Köşe yazarı olduğumuz ve bir amme hizmeti yaptığımızdan davetlerden, festivallerden filan biz köşe yazarları haberdar edilmiyoruz. Ben de, normal vatandaş gibi her şey olup bittikten sonra gazeteden duyuyorum. Kendi gezilerimi kendim tertipliyorum, gittiğim belediyelere kitaplarımı tanıtmanın yanında; o yöreye, o yörenin insanına, gördüklerime yani izlenimlerimle yorumlarımı yapmayı da ihmal etmiyorum. Belediyeleri gezilerim hep kendi gayretlerimle olmuştur. Eğirdir programımda da olduğu gibi!

Yılın son ayı aralık ayının ilk günü randevu talebinde bulunarak ziyaretine gittiğim Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl’e yaptığım ziyaretime değinmek istiyorum. 2-3 ay önce hayırlı olsun dileklerimi bildirmek ve ziyaretimi gerçekleştirmek için Eğirdir’e gitmiştim fakat başkan o gün Ankara’daydı. Görüşemeden dönmüştüm.

Bugün yerindeydi. Göle bakan binanın cam kenarına kurulu masada beni karşıladı. Etrafında personeli, masanın üstünde dergiler, notlar ve arada bir gelenler… Yanına gelenlerden, derdini dinlediği Eğirdirlilerle yaptığı samimi, içten sohbeti beni çok etkiledi.

Başkanı, 2003-2004 yıllarında Final Dershanesi adına ziyaret etmiştim. O zaman bana Eğirdir Sempozyumu adında yaklaşık 1000 sayfalık bir kitap hediye etmişti. Kendisini, kitaba değer veren biri olarak görmüştüm. Görüyorum ki, seçilir seçilmez, ilk hizmete yine bir kitapla başlamış. Sponsorluğunu üstlendiği Eğirdirli Öğretmen Cemal Tosun’un ‘Tarihi, Kültürü ve Folkloru ile Eğirdir’ kitabını bastırdığını, imza töreni yaptırdığını, Eğirdirlilere dağıttığını kendilerinden öğreniyorum. Masanın üstündeki Eğirdir Belediyesinin aylık haber bülteni olarak yayınladığı ‘Gölkentten Damlalar’ dergisini alıyorum. İnceliyorum. Göz gezdiriyorum. Başkanım, yanına gelen bir kadıncağızın iş isteğini cevaplarken, ben de başkanın dergideki başyazısına bakıyorum.

Yazının son satırlarına takılıyorum… “Değerli hemşehrilerim, çalışmalarımıza sizler yön vereceksiniz. Belediyemiz 24 saat açıktır. Özellikle de başkan odası…” Ben, başkanın odasının açık olduğuna şahit oldum. Geleni karşılaması, oturtması, ağırlamasını bizzat gördüm. Herkesi dinliyor, o arada beni beklettiğinden, yüz hatlarıyla, beni dinlemeye çalışıyor, bana ‘Buyurun! Sizi dinliyorum!’ diyor.

Herkese yardımcı olma isteği… İyi niyetten başka bir şey değildi yaptığı! Gerek başkanın inceliklerine, gerekse Eğirdir Gölü’nü seyre dalmış, akşam etmiştim.

Bir hayli vakit geçmişti. Başarılar dileyip yanından ayrılıyorum.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR