20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12 Mayıs 2016 Perşembe 07:30

Onların Özgüvenini Sakın Köreltmeyin

Her Çocuk Ayrı Bir Dünya… Onlar dünyanın en değerli varlıkları… Onların her birinin ayrı bir dünyası var… Onların ihtiyacı olan şey özgüven… Sakın ama sakın onların özgüvenlerini köreltmeyin…
Onların Özgüvenini Sakın Köreltmeyin

DEMOKRAT GAZETESİ'NİN HABERİ

Ülkü İlkokulu Anasınıfı A Şubesi öğrencileri geçtiğimiz hafta kutlanan Anneler Günü etkinliğinde unutulmaz bir program hazırlayarak Annelerine büyük bir sürpriz yapmışlardı.

Miniklerin sürprizi karşılıksız kalmadı. Ülkü’lü minikler dün önce kahvaltıda buluştu, sonra da doyasıya eğlendi… Anasınıfı Öğretmeni Döne Yıldırım da çocukların iç dünyalarını Demokrat’a anlattı.

Ülkü İlkokulu Anasınıfı A Şubesi öğrencileri geçen hafta anasınıfı öğretmeni Döne Yıldırım’ın gözetiminde bir dizi etkinlikle Anneler Günü’nü kutlamışlardı.

HEM EĞLENDİLER HEM ÖĞRENDİLER
Etkinlik kapsamında annelerle ve çocuklarla ayrı ayrı röportajlar yapıldı… Sınıfta Anneler Günü için tiyatral gösteri, şarkılar, şiirler minik öğrenciler tarafından ‘profesyonelce’ sunuldu.

Çocukların bu sürprizi ise karşılıksız kalmadı. Ülkü’lü minikler dün sınıf arkadaşlarının evinde kahvaltıda bir araya geldi. Önce güzel bir kahvaltı yapıldı, ardından da hem eğlenildi, hem de öğrenildi.

Minik öğrenciler paylaşmayı, ortak oyunlar oynamayı, misafirliği ve daha birçok şeyi eğlenerek öğrendiler.

Demokrat Gazetesi’de kahvaltıda minik öğrencilerle ve onların çok sevdiği öğretmenleri Döne Yıldırım’la birlikteydi.

Ana Sınıfı Öğretmeni Döne Yıldırım, minik öğrencilerin iç dünyalarını Demokrat ekibine anlattı.ANNELERE O DUYGUYU YAŞATTIK
Anneler Günü nedeniyle yaptıkları programda, annelere annelik duygusunu verecek etkinlikleri öne çıkardıklarını anlatan Yıldırım, “Bizim bu etkinliklerdeki amacımız hem çocuklarımızın annelerine sürpriz yapma olanağını öne çıkarmak, hem de annelerimize o kutsal annelik duygusunu verebilmekti. Başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Yaptığımız etkinliklerde annelerimizi hem duygu donlu anlarla ağlattık, hem de eğlence dolu anlarla güldürdük” dedi.

ANNELERLE VE ÇOCUKLARLA RÖPORTAJ
Anneler Günü nedeniyle farklı bir etkinlik yaptıklarını da anlatan Anasınıfı Öğretmeni Döne Yıldırım, “Biz, anneler ve çocukların iç dünyalarını ortaya çıkarmak, birbirleri arasındaki iletişime işaret etmek için hem annelerimizle hem de çocuklarımızla röportajlar yaptık. Buradan çok önemli çıkarımlarımız oldu” diye konuştu.

ÇOK PARAM OLSA ANNEME ISPANAK ALIRIM, ÇÜNKÜ…
Yıldırım, “Örneğin çocuklar için çok paranın bir anlamı yok. Onlar daha çok annelerinin somut durumlarıyla, mutluluklarıyla ilgileniyor. Röportaj sorularımızdan birisi şöyleydi; “Çok paranız olsa annenize ne alırsınız? Neden?” bu soruya o kadar ilginç cevaplar geldi ki; bir öğrencimiz “Ben anneme ıspanak alırdım” dedi. Nedeni ise, “Annem her işi yapıyor güçlü olması lazım” Temel Reis çizgi filminden etkilenerek ıspanak ile annesini güçlendirmek istiyor. Bu çok önemli bir sebep. Aslında çocuklarımız annelerini, ailelerini bizim tahmin ettiğimizden daha çok anlıyor” diye konuştu.

HER İŞİ ANNELER YAPIYOR
Anasınıfı Öğretmeni Yıldırım, “Mesela sorularımızdan birisi, “Sence anne olmak kolay mı zor mu? Neden?” bu soruya öğrencilerimizin verdiği cevap “Zor, çünkü her işi yapıyorlar” burada da çocuğun aslında annesini anladığını görmek mümkün. Annelerimizin de çocuklarını anlamaları, onlarla kuracakları iletişimde mihenk taşı oluyor” dedi.BAZILARI FAKİR OLUYOR EVLENEMİYOR
Toplumun sosyal ve ekonomik yapısıyla da çocukların ilgilendiğin kaydeden Yıldırım “Aynı röportajda çocuklarımıza sorduk; “Bütün kadınlar anne midir?” diye. Yine bir cevabı sizinle paylaşayım; “Hayır, bütün kadınlar anne değildir. Bazıları fakir oluyor ve evlenemiyor” özetle çocuklarımız bir çok konuda fikir sahibi, kendi iç dünyalarına göre olaylara ve olgulara bakış açıları var. Bu bakış açılarını ailelerimizin önemsemesi gerekiyor. Bizim bu röportaj çalışmamız da bu anlamda önemli diye düşünüyorum. Benzeri sorularla annelerimizle de röportajlar yaptık” bilgisini verdi.

SINIF DIŞINDA EĞİTİM
Yıldırım, “Anneler Günü nedeniyle yaptığımız programlarda çocuklarımız biraz yoruldu ve bir ödülü hak ettiler diye düşünüyorum. O yüzden de bugün okul dışında, sınıf dışında bir etkinle derslerimizi yapıyoruz. Öğrenci velilerimizden Pınar Hanım, bizi sınıf olarak evine davet etti. Çocuklarımız farklı bir misafirlik ortamında kahvaltılarını yaptı ve oyunlarını oynadı. Sınıf annelerimizle birlikte bugün velimizin evine misafir olduk. Burada da paylaşmayı, misafirliği, arkadaşlığı farklı bir ortamda öğrenmelerini, algılamalarını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLAR SİZİN GÖZÜNÜZDE HİÇ BÜYÜMÜYOR AMA…
Özellikle Anasınıfı düzeyindeki çocuklar açısından özgüvenin önemine de vurgu yapan Anasınıfı Öğretmeni Döne Yıldırım, ailelere önemli uyarılarda bulundu. “Çocuklarınızın özgüvenlerini köreltmeyin” diyen Yıldırım “Evet çocuklarınız sizin gözünüzde hiç büyümüyorlar. Ama unutmayın bu sadece sizin gözünüzde öyle. Çocuklarınızın kendi başlarına yapabildikleri işleri siz yapmayın. Ayakkabılarını kendileri giyebiliyorsa, bırakın kendileri giysin, kıyafetlerini kendileri değiştirebiliyorsa bırakın kendileri değiştirsin. Onların özgüvenlerini köreltmeyin. Yoksa onları hayata hazırlama konusunda ciddi sıkıntılar yaşarsınız” yorumunu yaptı.BIRAKIN TIRTIL KENDİ KOZASINI KIRSIN
Çocukların kendilerini hayata hazırlamaları konusunda çaba harcamaları gerektiğine de işaret eden Yıldırım “Tırtılın kozasını açarsanız, o kozadan kelebek çıkmaz. Kozasını kıracak kadar güçlenemediği için hayata tutunamaz ve ölür. Tırtılı bırakacaksınız o kozasını kendisi kıracak, kanatları güçlenmiş bir kelebek olacak sonrasında. Siz de çocuklarımızın kozalarını kendilerinin kırmasına olanak tanıyın” dedi.

TEKNOLOJİYE DİKKAT!
Çocukların sosyalleşmesinin önündeki en büyük engellerden bir tanesinin de kontrolsüz teknoloji olduğunu belirten 28 yıllık öğretmen Döne Yıldırım, “Bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi teknoloji ürünleri, çocuklarımızı yalnızlaştırıyor. Onları arkadaşlarından, ailelerinden uzaklaştırıyor. Elbette teknoloji ürünleri kullanacaklar. Ama o kullanımın kontrollü olması lazım. Arkadaşıyla paylaşmayan, liseli porno birlikte gerçek oyunlar oynamayan, çocuklar sosyalleşmede de sıkıntı yaşıyor” diye konuştu.

SORUNLARI ONLARA YANSITMAYIN
Aile sorunlarının çocuklara bilinçsizce yansıtılmaması gerektiğine de işaret eden Yıldırım, “Örneğin boşanmış ailelerde zaman zaman sıkıntılar yaşanıyor. Sonuçta ayrılan anne ve baba, bu çocuğunuzun tercihi değil. Bu anlamda yaşanan sorunları çocuğunuza yansıtmayın” önerisinde bulundu.Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR