25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
16 Ağustos 2012 Perşembe 17:27

Ortamı Germeseler Böyle Olmayacaktı

Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Eren’e göre, eski özel idare binasında uygulanacak projeye ilişkin imar talebinde ret kararı çıkmasına AK Parti Milletvekili Bilgiç ve meclis üyelerinin ortamı germesi neden oldu
Ortamı Germeseler Böyle Olmayacaktı

Belediye Meclisi’nin eski özel idare binasıyla ilgili avam proje teklifine, uygulanacak projedeki kat yüksekliğinin fazla olması gerekçesiyle ret kararı vermesinin yankıları sürüyor. Meclis toplantısında MHP’li meclis üyelerinin önce çekimser oy kullanma kararı alıp ardından oylarının renginin değişmesinde Başkan Günaydın’ın baskısının olduğu yönündeki iddialar, Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Eren tarafından yalanlandı. Toplantıda ara verildikten sonra olanları Demekorat’a anlatan Eren, ‘Hiçbir şekilde baskı yok’ dedi.

Meclis üyelerinin vicdanına göre hareket ederek oy kullandığını belirten Eren, “ Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın bize ‘Vereceğim karara uyun’ diye bir şey kesinlikle söylemedi. Oyumuzu etkiyecek en küçük bir davranışta dahi bulunmadı. Biz hatta Yusuf Ziya Günaydın’a ‘Sizin vereceğiniz karara uyalım’ dememize rağmen Sayın Günaydın kararını açıklamadı. Reddedilsin de demedi. Hatta o toplantıdan ‘Ben şimdi ne diyeceğim?’ diye çıktı.

ASIL BASKIYI AKP YAPTI

Meclis’ten ret kararı çıkmasında AKP Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in yaptığı açıklama ile AKP meclis üyelerinin tutumunun ekili olduğunu belirten Orhan Eren, “ Maalesef karar öncesi siyasi ortam gereksiz şekilde AKP kanadı tarafından gerildi. Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in ‘Daha önce hastaneyi de engellediler ’ yönündeki açıklaması kabul edilebilir değildi. MHP Milletvekili Nevzat Korkmaz’a da bu soru yöneltildi. Sayın Korkmaz, Isparta için artık bir karar verilmesi gerektiği yönünde gayet ılımlı bir yaklaşım sergiledi. Benim kararımın değişmesinin nedeni siyasi ortamın gerilmesidir. Böyle bir siyasi çıkış olmasaydı ortam gerilmeseydi AKP’li meclis üyeleri de germeseydi çekimser kalınırdı ve bu teklif geçerdi. Meclis üzerinde aslı baskıyı siyasi ortamı gererek AK Parti yaptı” diye konuştu.

Burada reddedilenin otel yatırımı olmadığının altını çizen Eren, “Projenin emsal 16.5 olarak uygulanması teklifi reddedildi. Burada reddedilen otel yatırımı değil orda uygulanacak projenin kat yüksekliğinin emsal 16.5 olmasıydı. MHP’li meclis üyeleri kendi inisiyatifiyle oylarını kullandı” diye konuştu.

YATIRIM DÜŞMANI DEĞİLİZ

İl Genel Meclisi Başkanı Osman Zabun’un ‘Belediyeye kapılarımızı kapatmış değiliz’ yönündeki açıklamalarına karşılık ‘Kapılarımız Özel İdareye açık’ görüşünü ileten Orhan Eren, “Sonuçta Meclis bir karar verdi. İmar değişikliği talebi bir kez daha gelir, dilekçe verilir yine değerlendirme yapılır. Bizim da kapılarımızı kapatma gibi bir durumumuz olamaz. Diyalogla çözüm üretmeye her zaman hazırız. Belediye Meclisi Isparta’nın menfaatlerine yönelik uygulamaların karşısında olmadık olmayız. Biz Isparta için varız. Isparta’nın kalkınmasını güçlenmesini biz de istiyoruz. Halk varsa belediye var. Biz bu inançla hizmet üretiyoruz. Bizi kamuoyu nezdinde yatırımı engelleyen, yatırım düşmanı kurum olarak göstermek istiyorlar. Bunu kabul etmiyoruz. Isparta’ya gelecek her yatırım için altyapı oluşturmaya hazırız bunun da garantisini eriyoruz” dedi.

MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ NE DEMİŞTİ?

AK Parti Milletvekili Süreyya Sadi Bİlgçi Kanal 32 ve Demokrat muhabirlerine verdiği demeçte Özel İdare binası konuşunda Belediye Meclisi'nin ortaya koyduğu tavrı eleştirerek şunları söylemişti:

“Ben hiçbir kurumu hedef almak istemiyorum. Isparta Belediyesi de bizim belediyemiz. Burada belediye başkanını büyük bir yanlışın içersinde görüyorum. Burada söz konusu olan Isparta’nın menfaatleridir. Nasıl hastane işini çok uzun süre sekteye uğrattılarsa, gecikmeye sebep oldularsa Isparta’nın menfaatlerini göz ardı ettilerse bir takım siyasi hırs, rant uğruna, bugün de ÖzeL İdare binasında aynı şeyi yapıyorlar. Özel İdare binası Ispartalının malıdır. Isparta’nın kendi öz malıdır. Isparta Özel İdaresi’nin de kendine göre ek gelirlere ihtiyacı vardır. Burada imar uygulamalarında şahısların imar uygulamalarında belediyenin neler yaptığı hepinizin malumudur. Birtakım başka yerlere gelince kendi yakınlarına, kendi başkanlarına gelince her türlü, imar uygulamasını yapacaklar. Ama Isparta'nın öz malına gelince, Özel İdare'nin bir binasına gelince ayak diretecekler ben bunu son derece yanlış buluyorum. Otopark iddiası ortaya koyuyorlar. Yani bugün Isparta'daki planları incelediğinizde zaten otopark yeri olarak ayrılmış 5-6 tane yer var. Eğer bu noktada hakikatten samimi iseler, bu noktada bir ihtiyaç olduğunu tespit etmişseler, otopark olarak işlenmiş alanlarda gitsinler, bu otoparkları yaparak Isparta'yı rahatlatsınlar. Bir kez daha söylüyorum. Aynı şey Hastane meselesinde de geçerli idi. Isparta'nın menfaatlerini göz ardı ederlerse, Ispartalıda ilk seçimde onları göz ardı eder.”

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR