25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
17 Mayıs 2014 Cumartesi 11:44

Osman Zabun Belediye Davasını Değerlendirdi

AK Parti İl Başkanı Osman Zabun, önceki gün sonuçlanan Belediye davası sonrası açıklamada bulundu.
Osman Zabun Belediye Davasını Değerlendirdi

Aralarında Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, MHP İl Başkanı İsa Yalçın’ın da bulunduğu davada, adı geçenlerin beraat etmesini kendisinin de çok istediğini belirten Zabun, “Bir defa bu karardan dolayı açıkça ifade edeyim ki üzüldüm. Siyasetçinin bir defa temsil yetkisi vardır. Temsil yetkisine aşırı derecede riayet etmesi, özen göstermesi ve temiz oylarının kirlenmemesi iadına hassas olması gerekir. Bu bir yargı süreci, süreci devam ederken bizim yargı üzerine yorum yapmadık bugüne kadar. Temyiz merci vardır, itiraz noktaları vaırdır.

SİYASETÇİNİN İTİBARI MİLLİ İRADENİN İBİTARIDIR

Siyasetçinin itibarı milli iradenin ibitarıdır. Cezanın azlığı ya da çokluğu ya da miktarı üzerinden yorum yapacak değilim. Bir gün olsa da 1 yıl olsa da bu çok önemli değildir. Yargılandığınız bir eylemden mahkumiyet cezası çıkıyorsa o eylimn varlığını gösterir. Mahkemenin kanaat getirdiği anlamına getirdi. Isparta ağır Ceza Makmese igerekli incelemelirin yapmış, yerel makkeme olarak kararını ihdas etmiştir. İddia edilen kimi eylemlerin gerçekleştirildiği yönünde mehkame ceza tayin etme yoluna gitmiş. Gönlüm isterdi ki keşke beraat etselerdi” dedi.

UCUZ POLİTİK MANEVRADAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL

Öte yandan Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın dava sonras gazetecilere yaptığı açıklamada “Siyasi baskı var” şeklindeki söylemine de cevap veren Zabun, “Sayın Günaydın’ın bu açıklamasını talihsizlik olarak değerlendiriyorum. Günaydın’ın hem hukukun, milletin hoş görmeyeceği eylemlere bulaşmaması hem de siyasetin yıpranmaması adına azami derecede dikkat etmesi gerekir. Hedef saptırmaktan başka birşeydeğildir, ucuz politik manevradan başak bir şey değildir. Yargılama konusunda yorumdan özellikle uzak durdum. Ancak yerel mahkeme eylemlerin varlığı noktasında kararını tecelli etmiş. Sayın Günaydın, mahkeme kararı da göz önünde bulundurulduğunda bir defa hem siyasetten hem de milletten özür borcu vardır” diye konuştu.

CEZA BU ŞEKİLDE ONANIRSA BAŞKANLIĞI DÜŞER
Diğer taraftan aynı zaman da avukat olan Zabun, halkın merak ettiği bazı sorulara da açıklık getirdi.

“Günaydın’ın bu cezayla başkanlığı düşer mi?” sorusuna yanıt veren Zabun, “Mahkeme kararı kesinleşmeden yorum yapmak doğru olmaz. Ancak genel çerçevede yorum yapabilirim o da şudur; Paraya çevirme ya da erteleme konusu olsa idi ilk mahkeme bunu açıklardı. Ama ceza bu şekilde kesinleşirse ve yerel mahkemenin belirlediği ölçülerde kesinleşirse Belediye Başkanlığı düşer. Onun da hukiki süreçleri vardır. Hukukta herşey bellidir. Kişiye göre icat edilmez, bu karşılıkla adım adım işletilir. Mahkumiyet kararı kesinleştikten sonra Belediye Başkanlığının düşürülmesine ise Danıştay karar verir. Ondan önceki süreç içinde özellikle varlığı kabul edilen eylem sebebiyle bu bir abiyan görüş değil belediye iş ve işlemleriyle ilgli bir suçdur. Bunda da İçişleri Bakanlığı’nın gerek görürse geçicici süreyle Belediye Başaknlığından uzakalaştırma yetkisi vardır. Ama kullanılır mı kullanımaz mı bilinmez” şeklinde konuştu.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 10 yorum yapıldı.
    YAZARLAR