20 Ocak 2022 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
17 Mart 2012 Cumartesi 13:36

Özel Altınbaşak Öğrencileri Almanya’da

Özel Altınbaşak Bedri Ayhan Anadolu Öğretmen Lisesi 5-11 Mart tarihleri arasında Almanya’da uluslar arası çevre projesi düzenledi.
Özel Altınbaşak Öğrencileri Almanya’da

Altınbaşak Koleji’nin başkanlığında Almanya, İtalya ve Portekiz’den toplam 5 lise Dortmund’da enerji konulu proje faaliyetlerini gerçekleştirdi. Geleceğini israf etme! adlı çevre projesi müfredat ve ders dışı faaliyetler yoluyla öğrenciler arasında ekolojik çevreye ait hassasiyet, bilgi ve çevresel davranışları güçlendirmeyi amaçlıyor.

Uluslar arası proje "Enerji", "Sağlıklı Yaşam", "Atık ve Çöp Yönetimi" alt bölümlerinden oluşuyor. Almanya, İtalya ve Portekiz projeye ortak oldu. Proje sorumlusu Altınbaşak koleji rehber öğretmeni Erkan KIRBIYIK “Proje kapsamında okullarda öğretmen ve öğrencilerden seçilecek gönüllü bir eko-tim yani çevre takımı oluşturuldu. Eko-tim proje boyunca alternatif enerji kaynaklarını araştırıp kullanılmasını teşvik edecek, yakınlarımızda olup da kirlenen çevre alanlarını tespit edecek, gürültü kirliliği konusunda bazı mahallerde ölçümlerde bulunup yerel yönetim ile paylaşacak ve çevre sağlığı ile yaşam kalitesi arasındaki bağları araştırarak sonuçları paylaşacaktır. Proje kapsamında geri döndürülebilir atıkların ayrıştırılıp idareye teslim edilmesi, çöp toplama kampanyaları düzenlenmesi de bulunuyor.” dedi.

Gidilen ülkelerde gönüllü olarak Türkiye'nin tanıtımını da yaptıklarını aktaran Kırbıyık, "Her gittiğimiz ülkenin kendine göre bir kültürü ve yaşantısı var. Gezi sayesinde öğrencimiz bunları görme fırsatı buluyor. Ayrıca öğrencilerimiz girişimcilik adına cesaret de kazanıyor. Mesela velisi işadamı olan öğrencilerimizin babası 'Belki ileride bu ülkelere ihracat yaparız. Çocuğum oraları görsün, öğrensin' diye gönderiyor." dedi.

Almanya’daki proje toplantısına katılan Altınbaşak Koleji ingilizce öğretmeni Özer TOKSOY da “Projenin bir yönü de Avrupalılık boyutu. Proje çok milletli olduğu için; farklı kültürlerin anlaşılmasına yönelik bilinci teşvik ederek kültürel çeşitliliğe karşı olumlu duygular oluşturmak ve farklılıklara saygı duyulmasını sağlayarak ırkçılık ve yabancı korkusuna karşı mücadele etmeyi de amaçlıyor. İngilizce Öğretmeni Özer Toksoy öğrencilerde çevre bilinci oluşturma ve israfın önlenmesi adına projenin faydalı olduğunu ve toplantıya katılan öğrencilerin özgüvenlerinin artırdığını ve yabancı dil bilmenin önemli olduğunu kavramalarını sağladığını belirterek, bir sonraki toplantının Portekiz’de olacağını ve oraya da öğrenci götürerek daha fazla öğrencinin bilinçlenmesine katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Özel Altınbaşak’tan toplantıya katılan ve sunum yapan öğrenciler, Ahmet Akman, Ali Enes Çiftçi, Burak Sarıoğlu ve Mustafa Burak Ayhan oldukça renkli geçen toplantıdan çok faydalandıklarını ve ülkemizi temsil etmenin gururunu yaşadıklarını belirttiler. Toplantıya katılan bütün okullar birinci dönemin enerji kaynakları ve israf faslına ilişkin okullarında yaptıkları etkinlikleri sergileyerek bilgi alış verişinde bulundular. Lünen Belediye Başkanınca da makamında ağırlanan katılımcılar Lünen hakkında belediye başkanından bilgi aldılar.

Okul müdürü Vahit ÇİFTÇİ Proje sonucunda çevre konulu çok dilli ortak bir web sayfası oluşturmak, fotoğraf sergisi ve video galeri oluşturmak ve çevre konulu seminerler düzenleyerek toplumda çevresel hassasiyetlerin artırılmasının planlandığını söyledi. Okul müdürü Vahit Çiftçi yurtdışı ve içi gezilerin ve sosyal etkinliklerin devam edeceğini, öğrencilere ufuk ve tecrübe kazandırmak amacıyla yapılacak her işe hazır olduklarını belirtti.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR