22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 Ekim 2014 Çarşamba 20:00

Özel Yeni Yargı Paketini Anlattı

Artık Mahkemeler daha kolay yakalama, el koyma ve dinleme kararı alabilecek... AK Parti'nin yeni yargı paketini Isparta Milletvekili Recep Özel anlattı...
Özel Yeni Yargı Paketini Anlattı

AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, dün AK Parti'nin TBMM Başkanlığı'na sunduğu teklifle, Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki (CMK) tedbir kararlarına yönelik olarak; Anayasa'ya, devlete ve Anayasal düzene karşı işlenen suçların da katalog suç kapsamına alındığını belirtti.
Özel, "Böylece mahkemeler daha kolay, yakalama, el koyma, dinleme kararı verebilecek" dedi.

Özel, Adalet Komisyonu toplantısı öncesinde bir gazetecinin, dün kendisinin de imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan teklifle el koyma, dinleme ve teknik takibin kapsamının genişletildiğini anımsatarak, "Buna neden ihtiyaç duyuldu?" sorusu üzerine, "Yakalama, dinleme, el koyma ile ilgili, yani CMK'daki tedbir taleplerine, kararlarına yönelik olarak, Anayasa'ya, devlete ve Anayasal düzene karşı işlenen suçlar da katalog suç kapsamına alınıyor. Böylece mahkemeler daha kolay, yakalama, el koyma, dinleme kararı verebilecek; tedbir kararı verilmesinin önündeki imkan açılmış oluyor" diye konuştu.

"Ne değişti de böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyuldu?" sorusuna Özel, şu yanıtı verdi: "Zaman zaman ülkenin ihtiyaçları, bazı yasal düzenlemelerin yapılmasını gerek kılabiliyor. O anlamda da böyle bir şeye ihtiyaç duyulmuş. Tabi ki katalog suçu içerisinde olmaması, bunlar hakkında yakalama, el koyma ve dinleme kararı alınması yönünde engel değildi ama hakimlerin gerekçelendirmelerini biraz daha kolaylaştırma, biraz daha rahat yapabilmeleri için, katalog suçlar kapsama dahil edildi.

Recep Özel, "İletişim tespiti için eskiden ağır ceza mahkemelerinden karar gerekiyordu. Şimdi sulh ceza mahkemelerinin kararı yeterli oluyor, hatta dosyanın olduğu mahkemeler de bu kararı verebilecek. Biraz daha genişletildi, biraz daha kolaylaştırıldı. Soruşturma aşamasında sulh ceza hakiminden, kovuşturma aşamasında tekrar ait olduğu ağır ceza mahkemesinden ya da soruşturmanın yapıldığı veya suçun işlendiği sulh ceza mahkemesinden alınabilecek örgütlü suçlarla ilgili" diye konuştu.

AK Parti'li Özel, "terörün her türlüsüne karşıyız" denildiğini belirterek, terörle daha etkin mücadele yapılabilmesi için, kamu düzeninin ve otoritesinin daha iyi sağlanabilmesi için bu düzenlemenin getirildiğini kaydetti.

Arama için daha önce somut delil isteniyordu ama şimdi makul şüphe yeterli olacak. Geri adım sözkonusu değil mi?" sorusu üzerine ise Özel, "Aramada delil elde edilecek. Daha önceki düzenleme de zaten makul şüphe vardı, şimdi kesin, inandırıcı bir delil olduktan sonra orada yaptığınız aramanın da bir anlamı kalmıyor. Orada bir arama yapacaksınız ki bir tespit, delil elde edeceksiniz ki bu soruşturmaya devam edebilesiniz" dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR