26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
27 Mayıs 2016 Cuma 10:00

Özgür Suriye Ordusu IŞİD’in İpini Çekecek

Şems-el Şemal grubu bağlı olduğu Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Kobani’deki Irak Şam İslam Devleti güçlerine ait olan bölgeyi temizliyor.
Özgür Suriye Ordusu IŞİD’in İpini Çekecek

 

Şems-el Şemal grubu bağlı olduğu Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Kobani’deki Irak Şam İslam Devleti güçlerine ait olan bölgeyi temizliyor.

Medya gazete haberlerinde Özgür Suriye Ordusuna ait Şems el-Şemal grubu Youtube’da yayımlanan bir videoda Kobani’de bir mahalleyi Irak Şam İslam Devleti’nden temizlenmeye çalışılıyor.

Yayımlanan videoda Özgür Suriye Ordusu’na bağlı Şems el-Şemal tabur komutanı Ebu Leyla açıklama yaptı ve Kobani’nin direniş devam ettikçe asla düşmeyeceğini belirtti. Şengal olayının asla tekrarı olmayacaktır dedi. Kobani çeteler için mezar olarak, onlara çıkış yok diye konuştu.

Anha’ya konuşan ve gazetelerde yer alan haberde Tabur komutanı Ebu Leyla Burkan El Fırat ve YPG askerleri, güçlü olan iradeleri ve hafif silahları ile Kobani’yi DAİŞ çetelerine mezar edecekler, DAİŞ çeteleri Kobani’de sonu yaşayacaklar diye konuştu.

Rojava’da örgütlü Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile Özgür Suriye Ordusu arasında ki işbirliği ve anlaşma Rudow’a ulaşan bilgiye göre her gün biraz daha etkili olmaya başlıyor.

Demokratik Birlik Partisi bu işbirliği ve anlaşmaya ABD’nin desteğini alabilmek adına hoş karşıladığı ise konuşulanlar arasında.

Duhok kentinde Kürdistan Bölgesi’nde 5. Gününü geride bırakan toplantıda Demokratik Birlik Partisi ve Rojava yönetiminde olmayan diğer siyasi gruplar ise birlik konusunda masaya oturdu.

Kobani’deki Özgür Suriye Ordusu ile Demokratik Birlik Partisi ve Demokratik Toplum Hareketi(TEV-DEM) birlikte çatıştıklarını çok defa söylemişlerdi.

İdris Nehsan Kobani Dışişleri Bakan yardımcısı,  Kobani’de çatışmak için YPG ile Özgür Suriye Ordusu’nun Irak Şam İslam Devleti (İŞID)’ne karşı anlaşarak işbirliği yaptıklarını belirtti.

ABD ise daha çok askeri destek vermek için Suriye’deki Kürt güçlerinin ve ılımlı muhaliflerin birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguluyor.

http://www.karar.com/gundem-haberleri/turkiye

Özgür Suriye Ordusu Genelkurmay Başkanı IŞİD tehdidine karşılık ABD ile konuştuklarını ve yakın zamanda silah yardımı yapacağını açıkladı.

 

 

 

 

YAZARLAR