22 Haziran 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
19 Haziran 2017 Pazartesi 15:15

Özkanlar'a Atatürk Heykeli

Özkanlar'a Atatürk Heykeli
Özkanlara Atatürk Heykeli

Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe ile birlikte tunçtan yapımı devam eden büstünün bulunacağı Özkanlar Kavşağında incelemelerde bulundu. Başkan Günaydın, büstle ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğini söylerken, mermerden el işçiliği ile yapılan alt kaidenin Isparta’ya geldiğini ve montajına başlanacağını aktardı.

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Özkanlar Kavşağında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe ile birlikte tunçtan yapılan büstünün konacağı alanda incelemelerde bulundu. Başkan Günaydın, büstün 3 metre 20 santim olacağını bunun yanı sıra büstün alt kaidesinin de yapım çalışmalarında sona gelindiğini belirtti. Alt kaidede tamamen el işçiliği ile sanatsal bir çalışma yapıldığına değinen Başkan Günaydın, çalışmaların 8 aydan bu yana sürdüğünü dile getirdi. Mermerden yer alacak alt kaidede Isparta’nın simgesi gülün yer aldığını bunan yanında büstün ayak bölümlerinin yer alacağı kısımdaki mermer çalışmasında ise özgürlüğün simgelendiğini kaydetti.

Atatürk’ün duygusal bir insan olduğundan bahseden Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Atatürk’ün manevi evlatlarından birisinin de Ülkü Adatepe olduğunu kaydetti. Atatürk’ün özel ve dünyada emsali olmayan bir lider olduğundan bahseden Günaydın, “Yaptığımız büstün sanat değerinin yüksek olmasını arzuladık. Bundan dolayı da tamamen el işçiliği kullanıldı. Bundan dolayı çalışmalar 8 ayı buldu. Şu anda büstün alt kaidesini oluşturacak olan mermerler geldi. Büstün yapımı ve yerine konması bir aya bitecek. Isparta’mızın en kıymetli eserlerinden birisi olacak. Şehrimize büyük bir değer katacak. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR