18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12 Aralık 2018 Çarşamba 09:54

Pazar Yanıyor!

Kur Artışından Sonra Kış Artışı...
Pazar Yanıyor!

Kış aylarının gelmesi ile birlikte Halk Pazarlarındaki sebze ve meyve fiyatlarında da gözle görülür bir artış meydana geldi. Dolar kuru yüzünden zaten yüksek olan fiyatlara bir de soğuklardan dolayı artış yapılınca Pazarda fiyatlar ateş pahası oldu.

Her yıl olduğu gibi bu yılda sebzeye kış zammı geldi. Kış aylarının gelmesi ile birlikte pazardaki fiyatlar ciddi oranlarda arttı. Bu da özellikle dar gelirli vatandaşları sıkıntıya soktu. Bu durum dün Pirimehmet Mahallesinde gerçekleştirilen Salı Pazarında açıkça gözlendi.

KIŞ GELDİ SEBZE – MEYVE
FİYATLARI ARTTI
Havaların soğuması ve özellikle de don olaylarının meydana gelmesinin sebze ve meyve fiyatlarını vurduğunu ifade eden Salı Pazarında tezgah açarak sebze ve meyve satan Hasan Hüseyin Kara bu durumun Mart ayının sonuna kadar devam edeceğini belirtti. Seyyar Sebzeci Kara konuşmasında; “Bilindiği gibi köylünün ürettiği ürünler Eylül sonu itibariyle biter ve pazardan çekilir. Bundan sonra ise pazarda turfanda dediğimiz örtü altı sebzeciliği ile yetiştirilen ürünler gelmeye başlar.

“SOĞUK HAVA SEBZE VE
MEYVENİN FİYATINI ARTIRIYOR”
Isparta’ya da sebze ve meyveler Türkiye’nin önemli üretim merkezlerinden Antalya'dan gelir. Ancak, bu ilde yaşanan şiddetli yağış, soğuk ve fırtına sebze-meyve fiyatlarının artmasına yol açtı. Bilindiği gibi, geçtiğimiz aylarda yaşanan Papaz krizi nedeniyle zaten ürünlerde bir artış meydana gelmişti. Şimdi ise, bu artışa bir de kış şartlarının getirdiği artış eklendi. Diğer bir deyişle ürün arzındaki sıkışıklıktan dolayı sebze ve meyve fiyatlarda yaklaşık 3 hafta önce yüzde 10-15’lik bir artış meydana geldi. Ancak, bu artış son zamanlardaki kötü hava koşulları ile daha da artmış durumda. Hatta bazı ürünlerde yüzde 100’ü bile geçti” dedi.

İŞTE SEBZE VE MEYVE
FİYATLARINDAKİ FİYAT ARTIŞLARI
Seyyar Sebze ve meyve satıcısı Kara, pazarda Isparta’da üretilmesine rağmen daha önce 1 ila 1,5 TL arasında satılan Elmanın fiyatının 2,5 – 3 TL’ye kadar çıktığını belirterek; “Dolmalık biberin fiyatı 3 TL’den 4 TL’ye, Ispanağın fiyatı 2 TL’den 2,5 TL’ye, Kabağın fiyatı 2,5 TL’den 3,5 TL’ye, Karnabaharın fiyatı ise 2 TL’den 3 TL’ye çıkmış durumda. Tabi Isparta’da bu şekilde olan fiyat artışları büyük şehirlerde daha fazla hissediliyor. Nakliye ve toptancı kârlarıyla birlikte ürünlerin fiyatları vatandaşın sofrasına gelene kadar yüzde 100'ün üzerinde artıyor” dedi.

“ADETA KIŞIN
GELMESİNİ İSTEMİYORUZ”
Pazarda haftalık Sebze ve Meyve ihtiyacı için alışveriş yapan vatandaşlardan Nurgül Erdemir ise, kış aylarının gelmesinden korkar hale geldiklerini belirterek; “Zaten ABD ile yaşanan Papaz krizi yüzünden pazarda iğneden ipliğe her şeye zam yapılmıştı. Şimdi bu zamlara bir de kış zamları eklendi. Bu nedenle adeta kışın gelmesini istemiyoruz. Zira, sebze ve meyve fiyatları soğukların başlaması ile birlikte yukarılara doğru fırlıyor. Tabi bu fiyatların yükselmesinde bana göre hava şartları kadar bu işi sebep göstererek piyasayı bilerek yükselten satıcıların da rolü büyük. Dolayısıyla biz de dar gelirli bir vatandaş olarak kış geldi mi yazın yaptığımız alışverişin ancak yarısını yapabiliyoruz” dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR