27 Temmuz 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
13 Aralık 2013 Cuma 16:30

Petrol Ofisi'nin Otogaz Lisansı İptal Edildi

EPDK, Petrol Ofisi'ni de bünyesinde bulunduran OMV'nin LPG dağıtım lisansını iptal etti.
Petrol Ofisinin Otogaz Lisansı İptal Edildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 44 dağıtım şirketine 660 milyon lira ceza kesilirken, teknik düzenlemelere aykırı ürün bulunduran şirketlerin lisans iptallerine de başlanıldı. Petrol Ofisi'ni de bünyesinde bulunduran OMV şirketinin Lpg (otogaz) dağıtım lisansı iptal ediliyor.

YENİDEN LİSANS ALMASI GEREKİYOR
Edinilen bilgilere göre, şirketten alınan otogaz numunesi teknik şartlardan biri olan 'kokulandırma' kriterini karşılamadı. Dağıtım şirketinin depolama tesisinden alınan numune ODTÜ'de yapılan teknik incelemenin ardından kriterlere aykırı bulundu. Bu gelişmenin ardından OMV'nin otogaz dağıtımı yapabilmesi için yeniden lisans alması gerekiyor. Numune alınan ürün satıldığı için müsadere yapılması gerekiyor.

ŞARTLAR KOKU, BUHAR, BASINÇ
Star gazetesinden Ercan Baysal'ın haberine göre; Enerji yönetiminden alınan bilgilere göre şirket, karar Kurul gündemine gelmeden yeniden lisans almak için belge hazırlıklarına başladı. Yeniden dağıtım lisansı alımı işleminin bir iki gün içinde tamamlanması bekleniyor. Bunun için şirketin 170 bin lira ödeme yapması gerekiyor. Otogaz sektörüne yönelik denetimler haziran ve temmuz aylarında yapılmıştı. EPDK'nın denetimleri Lpg Piyasası Kanunu'na göre yürütülüyor.

Otogazdan alınan numunelerin koku, buhar ve basınç gibi belirlenen teknik şartları taşıması gerekiyor. Bunlardan birinin bile üründe olmaması veya eksik bulunması cezai yaptırım gerektiriyor. Teknik düzenlemeler içinde yer alan kokulandırma gaz kaçağının tespitine imkan sağlıyor.

YENİ LİSANS DÖNEMİ
Enerji Üst Kurulu'nun yaptığı denetimlerde cezalar, 48 kriterin ihlaline göre kesildi. Aralarında önde gelen gaz şirketlerinin de bulunduğu bazı şirketlerin Lpgdepolama lisansı iptal edildi. Edinilen bilgilere göre, Milangaz da yeniden lisans almak için başvurdu.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR