25 Eylül 2017 Pazartesi

Tolga ERTEN / Ajans32

Piyasa Özetleri

25 Mayıs 2011 Çarşamba 11:19

Piyasa Özetleri

 

 

Merhaba sevgili Ajans32 okurları,

 

Uzun süren bir suskunluğum sonrasında piyasalara bir göz atalım diyorum.

 

Yurtdışı piyasalar: Önce ABD’nin kredi notunun düşürülmesi ile büyük bir sürpriz yaşayan piyasalarda EUR/USD paritesi yükselişe geçerek 1,49’a kadar geldi. Bu yükseliş sonrasında bu defa piyasaların aklına Avrupa tarafındaki sıkıntılar geldi. Başta Yunanistan olmak üzere PIGS (Portekiz, İtalya, Yunanistan ve İspanya) diye adlandırılan ülkelerin ekonomik sorunları, piyasa gündemine taşındı ve bu defa EUR/USD paritesi 1,39’a kadar düştü.

 

Bize ne pariteden diyebilirsiniz. Pariteyi neden izliyoruz? Bunun iki nedeni var. Birincisi, Ülkemiz genel olarak USD ile mal alıp, EUR ile satıyor. Yani EUR/USD paritesinin yükselmesi, bizim lehimize bir durum. İkincisi ise paritenin hareketleri dünya piyasalarının nabız ölçüsü gibi risk iştahını bize tanımlıyor. Risk iştahının yükselmesi, ülkemize olan sermaye yatırımlarını ve para akışını hızlandırarak bizim piyasalarımızı olumluya çeviriyor. Tersi ise piyasalarımızda görünümü negatife çeviriyor. Bu nedenlerle yakından takip etmemiz gereken piyasa unsurlarından en önemlisi, EUR/USD paritesi.

 

Yurtiçi piyasalar: Paritenin 1,49’a kadar çıktığı süreçte ülkemiz piyasalarında da olumlu bir görünüm hakimdi. İMKB yükseldi, USD/TRL düştü, faizler düştü. Fakat yukarıda açıkladığım nedenlerle yurtdışı piyasalarda risk algısı negatife dönüp Avrupa birliğinin dağılacağına bile varan haber yorumları geldikçe bizim piyasalarımızda da görünüm tersine döndü. Son durumda, İMKB100 endeksi 62000’li rakamları gördü, USD/TRL 1,61’a ulaştı ve faizler 9,20’lere ulaştı.

 

Peki bundan sonra ne olacak?

 

EUR/USD paritesinde 1,39’dan başlayan yükseliş, Yunanistan’dan gelen özelleştirme kararı alındı haberleriyle 1,41’lere ulaştı. Ben paritenin, benzeri olumlu haber akışlarının devam etmesi durumunda 1,45’e kadar ulaşabileceğini bekliyorum.

 

Türkiye’de ise pariteye paralel diyebileceğimiz şekilde İMKB100 endeksi 64.000’li rakamlara yükseldi. USD/TRL ise 1,61’lu rakamlardan yavaş yavaş 1,597’ye geriledi.

 

Seçime az bir zaman kala piyasalar tek parti iktidarının oluşacağı beklentisini satın almış durumdalar. Seçimlere kadar eğer yurtdışından çok olumsuz bir gelişme olmadığı takdirde seçim sonucu beklentisi ile piyasalarımızın olumlu bir trend izleyeceğini bekliyorum. Seçim sonrasında ise önce bir kar realizasyonu gelecektir. Temel kural şu: Beklenti satın alınır, gerçekleşme satılır…

 

Yaz aylarında ise Türkiye’nin kredi notunda yükselme bekleniyor. Eğer bu gerçekleşirse ülkemize verilen “yatırım yapılabilir” seviyeye gelecek olan kredi notu ile çok daha olumlu bir piyasa gelişimi sağlayacaktır.

 

 Sonuçta not artırımı sonrasında faizlerin %7’ler seviyesine gelmesi, USD/TRL ‘nin 1,400’lü rakamlara gerilemesi ve borsanın da eski rekorlarına ulaşması bizi şaşırtmayacaktır.

 

Sevgili ajans32 okurları, sizlere tavsiyem eğer para piyasalarında kar amacı ile işlemler yapıyorsanız, EUR/USD paritesi, PIGS ülkeleri ile ilgili haberler, ülkelere verilen kredi notu değişimleri ve merkez bankalarının açıklamalarını dikkatle izleyip resmin bütününü görmeye çalışmanızdır. Unutmayınız ki piyasalarda hiçbir zaman bir değeri en ucuz seviyesinden alıp, en yüksek seviyesinden satamazsınız. Ama büyük resmi görebildiğiniz zaman değişen trendleri de sezebilirsiniz. Bu konuda deneyimli bankacı meslektaşlarım da size yardımcı olacaktır.

 

Sağlıklı ve kazançlı günler dilerim.

 

 

Tolga ERTEN

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR