26 Eylül 2017 Salı

İskender ÇETİNTÜRK / Ajans32

Piyasalara Belirsizlikler Yön Vermeye Devam Ediyor

12 Kasım 2013 Salı 15:25

Piyasalara belirsizlikler yön vermeye devam ediyor. Birkaç hafta öncesine kadar Fed’in varlık alımlarını azaltmaya 2014’te başlayacağı yönündeki beklentiler Altın fiyatlarını yukarı taşımıştı. Fakat geçtiğimiz hafta Cuma günü ABD’de açıklanan işsizlik ve istihdam verilerinin beklenenin üzerinde gelmesinin ardından acaba sıkılaştırma tarihi öne çekilir mi? soruları piyasalarda panik havası yarattı.

Bilindiği gibi istihdam verileri ve büyüme rakamları Fed’in varlık alımlarını azaltmak için belirleyeceği tarih üzerinde önemli bir yer tutuyor. Fed'in aylık 85 milyar dolar olan varlık alım programını beklenenden daha önce azaltabileceği ihtimali iyi gelen verilerle birlikte güç kazandı. Fed’in para musluğunu kısacağı tarih özellikle biz ve bizim gibi gelişmekte olan ülkeleri yakından ilgilendiriyor.

ABD’den gelen bu verilerle Dolar 2,06’yı gördü Faizler yükselişe geçerken, altın fiyatında sert düşüşler oldu. Birkaç hafta önce yazmış olduğum “Altında Yükseliş Beklentisi” başlıklı yazımda ABD’den gelen istihdam verilerinin iyi olması durumunda bir dalgalanma yaratacağını belirtmiştim.

Kısaca piyasalara hakim olan belirsizlik bir aşağı bir yukarı gösteriyor.

Hal böyle olunca yatırımcının karar alması hayli zor. Başlayan yeni haftayla beraber gerçekleşecek Fed başkanlığı görüşmesi ve diğer gelişmeler yeni haberler getirecektir.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR