19 Eylül 2017 Salı

İskender ÇETİNTÜRK / Ajans32

Piyasalarda Belirsizlik Perdesi

14 Aralık 2013 Cumartesi 22:21

Piyasalarda Belirsizlik Perdesi

Mayıs ayından bu yana büyük merak konusu olan ve piyasalara büyük ölçüde yön veren ABD Merkez BankasıFED’in parasal sıkılaştırma konusundaki tarih belirsizliği devam ediyor. Bu yönde ortaya atılan iddia ve beklentiler gelişmekte olan ülkelerde fon akışında değişiklikler yaratsa da, ülkemizde daha belirgin olarak kurlarda dalgalanmalara yol açıyor.

 

FED, açıklamaları doğrultusunda, ABD ekonomisiistikrarlı bir büyüme grafiği izleyene kadar parasal genişlemeye aynı miktarda devam edeceği yönünde ipucu veriyor. Geçtiğimiz hafta ABD’de büyüme ve istihdam hakkında önem taşıyan pek çok olumlu veri açıklandı veişsizlik oranı yüzde 7’ye geriledi. Ayrıca ABD’de bütçe krizinin aşılmasıyla beraber siyasi uzlaşmanın önü açıldı veFED hareket alanı sağlamış oldu. 

 

Bu doğrultuda 18 Aralıkta yapılacak faiz kararı toplantısında parasal sıkılaştırmaya dair alınacak olumlu bir karar belirsizlik perdesini aralayabilir. Belirsizliğin aşılmasıyla bazı kesimlerin beklentileri yerini bulmuş olacak ve piyasalardaki gerginlik kısmen rahatlayacak. 

 

Her ne kadar beklentiler bu yönde olsa da FED’in Çarşamba günü sonuçlandıracağı toplantı hakkında öngörüde bulunmak oldukça güç.

Eylül ayında parasal sıkılaştırmaya gidileceği beklenirken sürpriz bir kararla ertelemişti.

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR