24 Eylül 2017 Pazar

Tolga ERTEN / Ajans32

Piyasalarda Neler Oluyor?

29 Aralık 2010 Çarşamba 11:00

Piyasalarda Neler Oluyor?

 

 

Aralık ayının başlarından itibaren uzunca bir süre değerli seyreden TL.nin aniden döviz sepeti karşısında değer kaybettiğini izledik. Bence bunun iki nedeni vardı:

 

·         Hem hükümet tarafından yapılan beyanatlarla, hem de Merkez Bankası’nın son Para Politikası Kurulu (PPK) kararları ile sıcak paranın biraz gözünün korkutulmaya çalışılması,

·         Yılsonunun yaklaşması nedeniyle ülkemizde pozisyon almış olan yabancı yatırımcıların bilançolarını bağlamak amaçlı pozisyon kapamaları.

 

Ne olduğunu ekonomi ile ilgili haberleri biraz izleyen herkes biliyor. Asıl soru şu: 2011’de neler olacak???

 

Gelişmekte olan ülkelerin performanslarının krizden ciddi yara alan gelişmiş ülkelere göre daha olumlu olacağını herkes kabul ediyor. Bu durumda Türkiye’nin de 2011’de ekonomik olarak daha olumlu bir büyüme performans göstereceği kesin gibi. Bu durumda “sıcak para” da ülkemize gelmeye devam edecektir.

 

Yani; TL değerli seyrini devam ettirecek, faizlerde düşüş trendi devam edecek, borsa yeni rekorlara doğru yelken açacaktır.

 

2011 ilk çeyreği içerisinde ülkemizin kredi notunun arttırılacağını bekliyorum. Bu durum, yabancılara ülkemiz yatırım araçlarını satın almak için fazladan motivasyon sağlayacaktır. Ülkemize gelen kısa vadeli sermaye yatırımlarının artması ile cari açık rakamlarımızı arttırsa da yukarıda belirttiğimiz gibi para piyasalarımızda pembe tabloların oluşmasını sağlayacaktır.

 

Peki nereye kadar?

 

İşte hükümetin dile getirdiği ve TCMB’nin kararları ile frenlemeye çalıştığı olgu bu. Sıcak para geliyorken süper… Ama ben gidiyorum artık dediğinde; arkasında ciddi yıkımlar bırakabilir. Bunu kontrol edebilmek ve “hayır çıkamazsın” demek mümkün değil ise o zaman gelirken kuralları koymak lazım. Şimdi bu yapılmaya “çalışıyor”.

 

Bu “çalışma” istenen sonucu verir ve sıcak paranın hızını keser mi? Sanmam. Türkiye’nin -hele önümüzde genel seçim takvimi işliyorken- bütün diğer gelişmekte olan ülkelerden ayrışıp, radikal bir kararla sermaye piyasalarındaki hareketliliği azaltması ya da korkutup kaçırması mümkün gelmiyor bana… Bu durumda “biraz yavaşlatan tedbirlerle devam edilecektir” sonucuna varılabilir. Yani para girişine devam, Türkiye para piyasalarında pembe tablolara devam.

 

Haftaya konut kredilerinde neler olduğuna bakacağız.

 

2011’in bol kazançlı ve mutluluk dolu bir yıl olmasını dilerim.

 

Tolga ERTEN

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR