22 Eylül 2017 Cuma

İskender ÇETİNTÜRK / Ajans32

Piyasalarda Sular Durulmuyor...

23 Aralık 2013 Pazartesi 23:22

Amerikan Merkez Bankası (FED) tahvil alımını 10 milyar dolar azaltacağını açıklayarak şuan mevcut yapılan 85 milyar dolarlık tahvil alımını Ocak ayı itibariyle 75 milyar dolara indirme kararı aldı.

Hazine tahvillerindeki alım 45 milyar dolardan 40 milyar dolara, konut bonolarındaki tutar ise 40 milyar dolardan 35 milyar dolara geriledi.

Para musluğunun şuan için minimum düzeyde kısılmaya başlamış olması ABD ekonomisinde sürdürülebilir bir büyümenin görüldüğünü ispatlıyor. Önümüzdeki 2014 yılında her 6 haftada bir yapılan her bir FED toplantısında 10 milyar dolar kesintiyle 2014 yılı sonunda bu azaltım sürecinin tamamlanması bekleniyor.

Beklentiler bu yönde olsa da alım miktarının yavaşlatılması ya da hızlandırılması enflasyon, mortgage, işsizlik gibi birçok kritere bağlı. Yapılan açıklamaya göre özellikle enflasyonda ciddi bir yükseliş yaşanmazsa FED’in tahvil alımlarını kademeli olarak artırması söz konusu.
Varlık alımlarının azaltılmasıyla beraber küresel piyasada dalgalanmalar kendini gösterdi. FED Başkanı Bernanke yaptığı açıklamalarda, tahvil alımlarının tamamlanması ve faiz oranlarının arasında bir ilişki olmadığını açıklamasının ardından tüm gelişmiş ülke borsaları kararı olumlu bularak yükselişle yanıt verdi. Gelişmekte olan ülkeler ise karar sonrası yatay bir seyir izledi.

Şu anki duruma bakarak FED kararları ülkemizde beklenen negatif etkiyi yaratmadı. Dolar gündemde yerini muhafaza eden yolsuzluk operasyonunun siyasi tesiri, borsaya negatif etkisi göstermeye devam ediyor.

FED açıklamalarının hemen ardından Dolar hafif bir tepki göstererek 2.07’yi görmüştü, operasyonlar ve görevden alma haberleriyle birlikte tırmanışa geçerek 2.09’a kadar yükseldi.

Yaşanan çalkantılarla yurtiçi piyasalar küresel piyasalarla negatif bir ayrışmayla kendini gösteriyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR