24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
29 Nisan 2013 Pazartesi 15:28

Rakı 'Türkiye'nin Milli İçkisi' Olacak

Başbakan'ın alkol kullanımına karşı çıkarken 'Türklerin milli içkisi ayrandır' açıklaması yapmasının ardından, rakının 'Türkiye'nin milli içkisi' olarak tescili amacıyla Avrupa Birliği Komisyonu'na coğrafi işaret tescil başvurusu yapıldı.
Rakı Türkiyenin Milli İçkisi Olacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın, Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Global Alkol Politikaları Sempozyumu’nda 'milli içkimiz ayrandır' sözlerinin ardından ilginç bir gelişme yaşandı.

Türkiye Geleneksel Alkollü İçki Üreticileri Derneği'nce (GİSDER), Türk rakısının Avrupa ve tüm dünya ülkelerinde de Türk içeceği olarak tescil edilmesi yönünde çalışma başlatıldı.

GİSDER'in iki yıldır yürüttüğü çalışmalar kapsamında ilk olarak Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) 'Türk Rakısı' olarak tescil yaptırıldı. Ardından TPE aracılığıyla Avrupa ve dolayısıyla tüm dünyada Türk rakısının 'Türkiye'nin milli içkisi' olarak tescili için girişimde bulunuldu.

Türkiye'de tescilin 'Türk rakısı' olarak GİSDER tarafından yaptırıldığını belirten dernek başkanı Egemen Demirtaş, rakının Türkiye'de üretilen ve bizim yapımıza özgü teknikle üretilen içki olduğunu söyledi.

ALMANLAR DA RAKI ÜRETİMİNE BAŞLADI
Rakının tescili için Türkiye dışında herhangi bir ülkeden başvuru olmadığını belirten GİSDER Başkanı Demirtaş şöyle devam etti:
"Ancak Almanya'da üretilen, kategori isminde rakı yazılan, üzümden üretilmemiş, anasonla damıtılmamış, herhangi bir alkole anason esansı katılarak üretilmiş ürünler çok ucuza satışa sunuluyor. Kalitesi bizim ürünlerimizin çok altında. Ama yeni düzenlemeyle artık bu ürünler olamayacak ve Türk rakısı da hak ettiği kaliteyle tüketicilere sunulacak. O da genel olarak bizim Avrupa'daki itibarımızı artıracak."

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR