24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
16 Haziran 2015 Salı 21:15

Ramazan Ayı Geliyor Hazır Mısınız?

İlk Teravih Ne Zaman?İlk Sahur, İlk Oruç Ne Zaman?İftar ve Sahur SaatleriRamazan Ayındaki Önemli Günler
Ramazan Ayı Geliyor Hazır Mısınız?

Üç Ayların sonuncusu olan Ramazan Ayının başlamasına çok az bir süre kaldı. 2015 yılında Ramazan ayı 18 Haziran günü başlayacaktır. 17 Haziran gecesinde ilk teravih namazı kılınacak ve ilk kez sahura kalkılacaktır.

Müslüman alemi için ayrı bir yer tutan oruç ayı için son hazırlıklar sürüyor. Ramazan Ayı, Hicri takvime göre, yılın dokuzuncu ayıdır. İslamiyet'te kutsal olarak kabul edilen oruç tutma ayıdır. Ramazan, Ramaza (çok sıcak olma) kökünden gelmektedir. Bu anlamın nedeninin ise, Oruç ibadetinin ilk uygulamaya başlandığı yaz aylarından dolayı kaynakladığı düşünülmektedir.
ISPARTA İLÇELERİ, DİĞER İLLER VE YURTDIŞI İMSAKİYELERİ İÇİN TIKLAYIN

ÜÇ AYLAR
Üç aylar veya Mubarek üç aylar, Hicri takvim'de mukaddes olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır.Faziletli sayıldığı için ibadetler artırılır, günahlardan en azından saygıdan dolayı sakınılır ve Ramazan ayına hazırlık yapılır. Hadise göre Recep Allah'ın ayıdır, Şaban Peygamber Muhammed'in ayıdır, Ramazan da Ümmetin ayıdır.Ayrıca, Recep Regaib Kandili ve Mirac Kandilini, Şaban Beraat Kandilini ve Ramazan Kadir Gecesini barındırır.

Bu ay Müslümanların gelmesini büyük bir özlem ve sabırsızlıkla bekledikleri mübarek aylardan en önemlisidir. Bu nedenle İslam Aleminde bu ay için “11 Ayın Sultanı” da denir.

Bu mübarek ay boyunca oruç tutulur, Kuran –ı Kerim Hatmi Şerifleri yapılır, tesbihler çekilir, teravih namazı kılınır. Müslümanlar bu ayı bayram havasında yaşarlar. İftar yemekleri, İftar sonrası ibadetler, eğlenceleri gibi çok özel etkinlikler yapılır. bu ay içerisinde çerisinde büyük bir huzur ve mütevazılık vardır. Bu Mübarek ayın diğer önemli bir özelliği de içerisinde yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlamadığı gece olan Kadir Gecesi'ni barındırmasıdır. Kadir Gecesi için Kuran-ı Kerim'de “Bin Aydan Hayırlıdır” ayeti bulunmaktadır. Bu önemli gecede ibadetler yapılır Allah'tan bağışlanma ve mağfiret dilenir. bu ayın bitiminde bir ay boyunca ibadetle geçiren Müslümanlar ayın sonunda Bayram kutlarlar.

ÖNEMLİ GÜNLER

Ramazan Ayı Başlangıcı: 18 Haziran 2015 Perşembe

Kadir Gecesi: 13 Temmuz 2015 Pazartesi

Ramazan Bayramı: 17 Temmuz 2015 Cuma
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR