19 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12 Eylül 2014 Cuma 08:00

Rektör Hoca Yine Hakim Karşısına Çıkıyor

SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’na ihaleye fesat karıştırma iddiası ile Isparta 4. Asliye Ceza mahkemesinde açılan davanın ikinci duruşması 12 Eylül Cuma Günü görülecek.
Rektör Hoca Yine Hakim Karşısına Çıkıyor

SDÜ’de geçtiğimiz yıl içinde yapılan ve sürekli kamuoyunda tartışılan kantin ihaleleri mahkemeye taşınmıştı. Mahkemenin ilk duruşması ise 10 Temmuz tarihinde 4. Asliye Ceza mahkemesinde görülmüş, mahkeme duruşmayı yeniden bilirkişi raporu oluşturulması için 12 Eylül 2014 tarihine ertelemişti.www.ajans32.com

Rektör İbicioğlu, ilk duruşmaya sivil plakalı bir araçla gelmiş ve Adliye çıkışında basına görüntü vermemek için özel bir çaba sarf etmişti.

SDÜ’de geçtiğimiz yıl içinde yapılan ve sürekli kamuoyunda tartışılan kantin ihaleleri mahkemeye taşındı.

SDÜ’nün Fen edebiyat Fakültesinde bulunan 15 metrekare fotokopi odasının kiralanması ve Orman Fakültesindeki 21 metrekare yüzölçümüne sahip fotokopi odasının kiralanması ile ilgili ihaleler hakkında açılan davada şüpheli olarak adı geçen SDÜ Rekötür Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, SDÜ Genel Sekreteri Mustafa Diri, o tarihte SDÜ Sağlık, Kültür, Spor Daire Başkanı olan Zümriye Irlayıcı hakkında ihaleye fesat karıştırma suçlaması ile dava açıldı.

İlk duruşması 10 Temmuz 2014 tarihinde görülen davada şüpheliler Türk Ceza Kanunun 235/1.a.1 ve 53/1 maddelerinden yargılanıyor.

İBİCİOĞLU ŞÜPHELİ SIFATIYLA ANILDI
Dava ile ilgili hazırlanan soruşturma evrakında Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Hasan İbicioğlu, SDÜ Genel Sekreteri Mustafa Diri, suç tarihinde SDÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı olarak görev yapan Zümriye Irlayıcı şüpheli olarak anıldı.ajans32

İhaleye fesat karıştırma suçlaması ile açılan davada ilk olarak SDÜ Fen Edebiyat Fakültesinde bulunan fotokopi odasının kiralanması ele alınıyor. Bahse konu fotokopi odasının ihalesinin şartnamede bulunan eksiklikler nedeniyle iptal edildiği belirtilen dava dosyasında daha sonra ise yeniden ihaleye çıkılmadan fotokopi odasının Zümriye Irlayıcı’nın teklifi, Mustafa Diri’nin uygun görüşü ve Rektör Hasan İbicioğlu’nun oluru ile mevcut müstecirlerin kira süresinin uzatıldığı belirtiliyor.

Yapılan uygulamanın kanuna uygun olmadığın belirtildiği dava dosyasında ilk yapılacak olan ihaleyi iptal eden komisyon üyeleri ile ihaleye çıkmadan süre uzatılmasına onay veren rektör İbicioğlu’nun da ihaleye fesat karıştırdıkları iddia ediliyor.

İKİ İHALEDEN YARGILAMA
İhaleye fesat karıştırma iddiası ile açılan davadaki diğer konu ise Orman Fakültesi Dekanlığı bünyesinde bulunan fotokopi odası kiralama işi. Diğer ihale ile aynı tarihte ihaleye çıkılan Orman Fakültesi fotokopi odası ihalesinin de son anda iptal edildiği ve daha sonra yeniden ihaleye çıkılmayarak mevcut müstecirlerin kira süresinde uzatılmaya gidildiği belirtiliyor.

Mahkeme bilirkişi raporunun yeniden oluşturulması için duruşmayı 12 Eylül 2014 tarihine ertelemişti. Isparta 4. Asliye Ceza mahkemesinde açılan davada şüpheliler Türk Ceza Kanunun 235/1.a.1 ve 53/1 maddelerinden yargılanıyor.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 16 yorum yapıldı.
    YAZARLAR