24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
06 Ağustos 2012 Pazartesi 11:27

Rektör İbicioğlu Lojmanlardan Vazgeçmiyor

Sdü içerisine yapılması planlanan lojmanlar için rektör İbicioğlu ısrarından vazgeçmiyor. Ancak şimdiki adım Günaydın''ı kızdıracak şekilde.
Rektör İbicioğlu Lojmanlardan Vazgeçmiyor

SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu'nun üniversite sahası içerisinde ağaçlık olarak kullanılan 80 bin m2'lik alanı akademisyenler için konut yapma ısrarı devam ediyor.

Bu projede hem yerel iktidardan hem de genel iktidar temsilcilerinden tepki alan SDÜ Rektörü Prof. Dr. İbicioğlu, yönünü, Ankara'ya çevirdi. Belediyemin 2 aydır ötelediği imar değişikliği talebinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı na iletildiği iddia edildi.

MECLİSİN GÜNDEMİNE 3.KEZ GELİYOR

Belediye İmar Komisyonu'nun 2 aydır herhangi bir karara varmayıp, taktiri meclise bıraktığı konuyla ilgili 3.görüşme ağustos döneminde yapılacak. Belediye İmar Komisyonu'nun yine SDÜ'nün üniversite sahası içerisindeki 80 bin m2'lik alanla ilgili imar değişikliği talebi konusunda taktiri meclisin taktirine bırakacağı tahmin ediliyor. Konuyu 2 kez erteleyen meclisin, bu oturumda kesin bir karara varması bekleniyor.

SDÜ, DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLİKTAN İSTEDİ

Ancak meclis kanadında bu süreç yaşanırken, SDÜ Yönetiminin sürpriz bir şekilde yönünü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı na çevirdiği öğrenildi. SDÜ Rektörlüğümün 80 bin m2'lik eğitim sahası üzerinde mevzi imar planı yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı na başvuruda bulunduğu bildirildi. Resen imar değişikliği yapma yetkisine sahip Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın üniversite sahası içerisinde TOKİ aracılığıyla konut üretim projesine nasıl bakacağız, söz konusu imar değişikliği talebini uygun görüp, görmeyeceği merak ediliyor.

SDÜ Rektörlüğü, Belediyeden ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımdan söz konusu eğitim sahası ile ilgili imar yetkisi almaş, durumunda burada akademisyenler için 500'e yakın konut üretilecek.

MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ, AÇIKÇA KARŞİ ÇIKTI

Hatırlanacağı üzere SDÜ'nün bu alan üzerinde TOKİ aracılığıyla konut üretme projesini ilk ki ı Akdeniz 'Eğitim sahası içinde hocalara konut' başlığıyla duyurmuştu. Kamuoyuna bomba gibi düşen bu haber sonrasında SDÜ Rektörü Prof. Dr. İbicioğlu. birkaç kez bu projesiyle ilgili açıklamada bulunmuş, kamuoyunu aydınlatmaya çalışmıştı. Projeye AK Parti Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç de açıkça karşı çıkmış, üniversite hocalarının şehirde halkla beraber yaşaması gerektiğini ifade etmişti.

SDÜ Rektörü Prof. Dr. İbicioğlu, tepkilere neden olan projeyle ilgili şu açıklamaları yapmıştı:

'ISPARTA'YA YARAR SAĞLAYACAK' DEMİŞTİ

Bu anlayışa göre üniversite içerisinde spor alanları olmamalı.

Burası spor salonu değil. Veya bir lokanta, bir konaklama yeri olmamalı. Konut, yaşam alanı üniversite sahasının ihtiyacıdır ve gereklidir. Spor salonu, hastane, otel, konaklama yeri vesaire burada nasıl varsa, konut, yaşam alanı, sosyal tesisler de olmalıdır.

Bu tür projeler üniversitelere prestij sağlar. Dışarıdan hoca gelmesini sağlar. Hem siz iddialı üniversiteyiz diyeceksiniz, dışarıdan hoca çağıracaksınız ama altyapınız olmayacak. K'i ve konforlu bir yaşam alanı SDÜ'ye hoca çeker, üniversitenin cazibesini artırır. İyi üniversite hoca çeker, iyi teknoloji hoca çeker. İyi hoca da öğrenci çeker. Burada Isparta için bir şeyler yapmaya çalışıyorum. İnanın madalya takacaklarına engelliyorlar, eleştiriyorlar. Bu proje İsparta"ya yarar sağlayacaktır. İyi bir iş yapmaya çalışıyoruz. Bu yapılan reva değil."

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR