26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
04 Nisan 2016 Pazartesi 11:10

Rektör Şikayetçi Oluyor

Rektör Şikayetçi Oluyor
Rektör Şikayetçi Oluyor

ISPARTA Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.İlker Hüseyin Çarıkçı, Paralel Devlet Yapılanması (PDY) operasyonu kapsamında açılan davaya müdahil olacaklarını açıkladı. SDÜ’nün bu olumsuz ortamdan zarar görmeden çıkabilecek sağlam temelleri bulunduğunu belirten Rektör Çarıkçı;''kadrolara bakın yer yer 1976 ve 1992 ruhu var. SDÜ bu nedenle yıkılmaz''dedi.

KARAR ORGANLARINDA
TAMAMEN TEMİZLENDİ
Göreve geldikten sonra idari kadrolarda, bu yapılanmayı tamamen temizlediklerini anlatan Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, ''Bu sadece SDÜ’ye özgü sorun değil. Biz karar organlarındaki bu yapıyı temizledik. Öğretim Üyeleri içerisinde vardır. Ama tek tek gidiyorlar; kaçıyorlar. Ülke çapında dadurum böyle… Tek tek gidiyorlar.''

SINAV SORULARINI ÖNCEDEN
GÖNDERMİŞLER. İPTAL ETTİK
''Yurtdışı Öğrenc iSeçme Sınavı (YÖS) yapıyoruz biz. Eski yönetim, soruları önceden göndermiş. Bu yetmezmiş gibi peşi sıra sınavlarda görev alacak ekip çıkarmışlar. Hak etmeyen,yurtdışı öğrencisi burada Tıp’ı kazanmış eskiden. Biz geldik, sınava 1 hafta kala iptal ettik. 1 haftada yeni sorular hazırladık. Adaletli bir şekilde sınav yaptık. ''


Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Paralel Devlet Yapılanması (PDY) iddiası doğrultusunda başlatılan operasyonun yerel ölçekte ve Türkiye çapında yansımalarını değerlendirdi. Negatif bir algının oluştuğunu kabul eden Rektör Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, ancak SDÜ gibi bir Bilgi Ağacı’nın; yıkılmayacağını söyledi. SDÜ’yü “Bilge Kurum”, “İlham Veren Üniversite” şeklinde tanımlayan Rektör Prof.Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, negatif haberlerin SDÜ’nün imajını, kurumsal kültürünü, bilimsel marka değerini düşüremeyeceğini söyledi.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, şöyle dedi: ''SDÜ, temelleri 1992’da atılmış büyük bir bilim yuvasıdır. Mühendislik bağlamında tarihsel kökleri 21 Şubat 1976’ya kadar dayanıyor. Zira SDÜ’nün nüvesini 21 Şubat 1976’da kurulan Isparta Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi (IDMMA) oluşturmuştur. Bu kadar zaman diliminde oluşturulan bir imaj var. Bu imajın 1- 2 yıl içerisinde bozulması imkânsız. 1- 2negatif haber ile bu imaj bozulmaz. Bakın, SDÜ’nün temelini oluşturan insan kaynakları aynı. Her zaman söylüyorum. Bu mecradan da anlatayım: Şu an SDÜ’de 1992 ruhu var. O dönem başlayanların büyük bir çoğunluğu hâlâ burada. Yönetim Kadrosu’nda görev alıyor. Çok kalitel iAkademisyenlerden oluşuyor. Süleyman Demirel Üniversitesi’ni (SDÜ), 1992’de kurulan diğer yükseköğretim kurumları arasında bir üst lige taşıyan kadro hâlâ burada mevcut. Bunun daha da ötesi var: 21 Şubat 1976’nın ruhu, ideali, nosyonu var. 1976’dan; Mühendislik Fakültesi’nden gelen kadro var. Öyle iyi kadrolar var ki… 1976, 1992 kadrosu…''

REHABİLİTASYON SÜRECİ 2- 3 YIL SÜRER DEMİŞTİM ŞİMDİ HERKES BENİ  DAHA İYİ ANLIYOR''
SDÜ’ye Rektör ataması yapıldıktan sonra topluma anlattığı bir bilgiyi yeniden paylaşan Prof.Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, ''Üniversite sarsıldı. Ben hep bu ifadeyi kullanıyorum. Sarsıldı. Ama yıkılmaz. İlk göreve geldiğimde şöyle demiştim: “Bu rehabilitasyon süreci 2- 3 yıl sürer.” Şimdi o sözüm daha iyi anlaşıldı herkes tarafından. Kolay değil. O şoku atlatıyor üniversite. Ama yıkılmadı. Üniversitenin imajı doğru, sağlam .Altyapısı güçlü. Akademisyenleri kaliteli. Şehir güzel. Isparta, bir üniversite şehri. Her ne kadar kendi içimizde ufak- tefek eleştiriler yapsak da Isparta bir üniversite şehri. Net söylüyorum: Burası en yakın Eskişehir’e benzeyen birşehir .Birazcık daha güzelleştiği, cıvıl cıvıl olduğu, sanat- kültür faaliyetleri çoğaldığı zaman burası bir üniversite şehri özelliklerine net kavuşacak.

ŞİKÂYETÇİ OLACAĞIZ
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı: “Tutuklu eski yönetim kadrosu ve akademisyenlerden şikayet'ci olacağız. Dava sürecini izleyeceğiz. Göreve geldikten sonra idari kadrolarda, bu yapılanmayı tamamen temizledik. Öğretim Üyeleri içerisinde vardır. Ama tek tek gidiyorlar;kaçıyorlar. Ülke çapında da durum böyle… Tek tek gidiyorlar. Tam anlamıyla tehlikenin farkında değil Türkiye. Bu yapı tam anlamıyla tüm kurum ve kurallarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ele geçirmek istemişler. Devlet içerisinde çok büyük bir güç ve yapılanma oluşturmuşlar. Devlet içinde Devlet kabul edilir mi?
Yurtdışı Öğrenci Seçme Sınavı (YÖS) yapıyoruz biz. Eski yönetim, soruları önceden göndermiş. Bu yetmezmiş gibi peşi sıra sınavlarda görev alacak ekip çıkarmışlar. Hak etmeyen,yurtdışı öğrencisi burada Tıp’ı kazanmış eskiden.
Biz geldik, sınava 1 hafta kala iptal ettik. 1 haftada yeni sorular hazırladık. Adaletli bir şekilde sınav yaptık”dedi

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 12 yorum yapıldı.
    YAZARLAR