21 Eylül 2017 Perşembe

Enver Taha AYDIN / Ajans32

Rektörün Talepleri Ve İzlenen Yol

14 Şubat 2013 Perşembe 14:12

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Hasan İbicioğlu ile Isparta Belediyesi Meclisi arasında geçtiğimiz hafta ortaya çıkan ‘olumsuz tablo’ üzerine yazmak lazımdı ama geciktirdik. Neyse geç de olsa fikrimizi söylemenin zamanı geldi artık.

Sayın Rektörün Belediye Meclisi’nden 2 konuda imar değişikliği talebi oldu. Bunlardan birincisi; şu anda özel bir okulun faaliyet gösterdiği arazinin ‘eğitim alanından’ çıkarılarak ‘konut alanı’na çevrilmesi, ikincisi ise SDÜ Kampusu girişine yapılması düşünülen ‘sosyal tesis’ için ‘ticari saha’ değişikliğinin yapılması.

** REKTÖRÜN ANLATTIKLARI
MANTIKLI VE MAKUL
Bu iki ‘önemli’ konu Belediye Meclisi’ne gelmeden önce gazetelere manşet oldu. Gazeteler Rektör’ün bir eğitim kurumunu kapatarak yerine binalar yapmak istediğini, kampus içerisine de benzinlik yapacağını yazdılar. Kamuoyuna sunulan bu tablo; Süleyman Demirel Üniversitesi gibi, işi sadece ‘eğitim’ yapmak olan bir kurumun ‘tüccar’ bir anlayışla yönetilmeye çalışıldığını gösteriyordu.

Konu kamuoyuna bu şekilde lanse edilince Sayın Rektör İbicioğlu bu talepleri ile ilgili Belediye Meclisi’ni bilgilendirmek zorunda kaldı. Sayın İbicioğlu toplantıda; üniversitelerin kaynak sıkıntısı yaşamaya başladığını, üniversite sayısının her geçen yıl artmasından dolayı merkezi hükümet tarafından gönderilen ödeneklerin her yıl azaldığını, öğrenci sayısı hızla artan SDÜ’nün yeni yatırımlar yapabilmesi için yeni kaynaklara ihtiyacı olduğunu anlattı.

Sayın Rektörün, Belediye Meclisi’nde yaptığı sunumda verdiği teknik bilgilere göre, şu anda fakülte binası eksikliğinden dolayı bazı binalarda zemin katlarda sonradan oluşturulan sınıflarda sağlıksız ortamlarda ders yapılıyor. Rektör bey şu anda acilen 10 adet fakülte binasına ihtiyaç olduğunu ve bunun da ancak 300 milyon TL’ye mal olabileceğini söylüyor.
** TALEPLERİN SEBEBİ NE?
SDÜ Rektörü Sayın İbicioğlu, bütün bunları anlattıktan sonra, şu anda içerisinde ‘özel’ bir eğitim kurumunun bulunduğu alanı ‘fakülte binası yapmak için’ satmayı düşündüklerini ancak söz konusu alanın imar planında ‘eğitim alanı’ olarak geçtiği için satılamadığını söyledi ve ekledi; “Eğer bu alan imar değişikliği ile konut sahasına çevrilirse hem satışı kolaylaşacak hem de değeri yükselecek” dedi. Bu arsanın satılamaması halinde ise Rektör beyin B planı da hazır; söz konusu alana üniversiteye yakışır bir konuk evi yapmak.

İkinci konu ise gazetelere ‘benzinlik’ olarak yansıyan sosyal tesis projesi. Rektör bey kampus girişine, içerisinde bekleme salonu da olan bir sosyal tesis yaparak, yazın sıcaktan kavrulan, kışın da çamur deryası içerisinde otobüs bekleyen hem personel hem de öğrencilere güzel bir mekan sağlamak istediklerini söyledi. Bu sosyal tesisin yapılabilmesi için de, mevcut alanın ‘eğitim alanı’ndan çıkarılarak, ‘ticari sahaya’ dönüştürülmesi gerekiyor.

** SORUN: İLETİŞİMSİZLİK
Bana göre talepler ve izahatlar gayet mantıklı ve makul. Şu anda içerisinde ‘özel’ bir okulun bulunduğu toplamda 8 bin 500 metrekare arazisi olan ve içinde 4 dev bina bulunan alan, (Rektör beyin söylediğine göre) aylık 4-5 bin TL kira ile kullanılıyor. O arazinin içerisinde bulunan kolej her ne kadar bir eğitim kurumu olsa da sonuçta ‘ticari’ bir kuruluş. Çünkü, parasıyla öğrenci yetiştiriyor. Hiç kimsenin çocuğunu da hayrına okutmuyor. Yani para kazanıyor.

“Bu alanda bir eğitim kurumu var, onun için burası konut alanına çevrilemez” veya “Rektör bir eğitim kurumunu kapı dışarı ediyor” denilemez. Çünkü, eğer o kuruluşa böyle bir imtiyaz sağlanıyorsa o zaman herhangi bir şahıs da çıkar, “Bende özel bir okul açacağım, bana da böyle bir arsa ve binaları bu paraya verin” der. O zaman hiç kimse işin içinden çıkamaz. O arsanın kullanım hakkı ilk önce SDÜ’ye ve orada okuyan öğrencilere aittir. SDÜ öğrencileri 30 kişilik sınıflarda 60 kişi ders yaparken, derslik yetersizliğinden dolayı fakülte binalarının kömürlükleri bile sınıfa dönüştürülürken eldeki bir imkan hiç kimseye yok pahasına verilemez, verilmemeli. Yani camiye lazım olan mescide haramdır.
Kampus girişine yapılmak istenen ve kamuoyuna ‘benzinlik’ olarak lanse edilen sosyal tesis konusunda da Rektör beyi haklı buluyorum. Çünkü, Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrenciler kampus girişinde otobüs beklerken derme çatma bir durakta kışın çamurda, yazın da güneşin altında eziyet çekiyorlar. Bu tabloyu da memleketlerine gittiklerinde tabi ki de anlatıyorlar. Üniversitenin açıkladığı rakamlara göre; öğrenciden her yıl milyonlarca TL gelir elde eden bir ile bu görüntü hiç yakışmıyor.
Belediye Meclisi’nin bu talepler konusunda çekinceleri olabilir. İmar değişikliği istenen alanların vatandaşlardan istimlak edilirken eğitim amaçlı kullanılacağı şart koşulmuş da olabilir. Ancak, Belediye Meclisi’nin çekinceleri giderilebilir ve eğitim amaçlı istimlak edilen alanlar yine eğitime hizmet edeceği için bir sorun teşkil etmezdi.

Bu süreçteki asıl sorun bana göre iletişimsizlik. Talepler meclise iletilmeden, konu basına yanlış şekilde aksettirilmeden önce kulis çalışmaları yapılabilir ve yapılmak istenen doğru dürüst anlatılabilirdi.
Rektör beyin istediği değişiklikler sonucunda geri dönüşüm olarak yine SDÜ’yü dolayısıyla Isparta’yı işaret etmesi mutlaka dikkate alınmalıdır. Ekonomisi tamamen üniversite öğrencisine dayalı olan Isparta’da üniversite yönetimine herkesin destek olması ve bu ağacı sulaması lazım. Aksi taktirde ilerleyen süreçte kendi bindiğimiz dalı keseriz.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR