24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
03 Mayıs 2013 Cuma 16:39

Ruj İçin Bir Kötü Haber Daha

THY hosteslerine platin sarısı, kızıl saç ve kırmızı ruj yasağı tartışılırken yurtdışında yapılan bir araştırma rujlardaki tehlikeye dikkat çekiyor.
Ruj İçin Bir Kötü Haber Daha

Araştırmaya göre rujlarda metal seviyesi insan sağlığına zararlı derecede yüksek. Önceki araştırmalar bu konuda bazı endişeleri yükseltirken, son yapılan araştırma çok popüler markaların rujlarında da ağır metallere rastlandı. Rujlarda pillerde kullanılan ve kanserojen, ağır toksik bir madde olan kadmiyum, krom, alüminyum ve diğer metallere rastlandı.

TEHLİKELİ BOYUTTA
California'daki ünlü Berkeley Üniversitesi'nden, araştırmayı yürüten ekibin başındaki Profesör Katharine Hammond "Rujlarda 9 farklı ağır metalin olup olmadığını inceledik ve hemen hepsinde bu maddelerin olduğunu tespit ettik. Ancak bu ağır metallerin düzeyinin olması gerekenden çok daha yüksek oranda olduğunu belirledik." dedi.

Araştırmacılar sekiz farklı ruj ve 24 farklı dudak parlatıcısını inceledi. Hammond: Kadmiyum, krom, alüminyum ve manganez metalleri bizi gerçekten endişelendirecek boyuttaydı. Örneğin fazla kadmiyum ciddi böbrek problemlerine neden olabilir." dedi. Uzmanlar bu sonuçların kadınları paniğe sürüklememesini ancak araştırmaların derinleştirilmesi gerektiğini, bunun sadece bir ön araştırma olduğunu belirtiyor.


* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR