20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 Mart 2013 Pazartesi 17:37

Sağlığınız İçin Tuzu Azaltın

Halk Sağlığı İl Müdürlü Meral Kişioğlu, aşırı tuz kullanımının birçok sağlık sorunlarına yol açıtığını belirtti.
Sağlığınız İçin Tuzu Azaltın

Sağlığınız için tuzu azaltın diyen Kişioğlu, “Besinlerin pek çoğunun içinde bulunan ve tuzun ana maddesi olan sodyum, vücutta sıvı dengesinin sağlanması ve kan basıncının düzenlenmesinde rol oynayan önemli bir mineraldir. Ancak fazla tuz tüketimi bazı hastalıklar için büyük risk faktörü oluşturur. Dünyada en fazla tuz kullanan ülkelerin başında gelmekteyiz.

Aşırı Tuz Kullanımı Bir çok Sağlık Sorununa Neden Olabilir
Kalp Hastalıklar, Yüksek tansiyon, İnme, Böbrek Hastalıkları, Kemik Erimesi, Bazı kanser türleri

Tuz Yüksek tansiyona ve buna bağlı olarak kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Yüksek tansiyon (Hipertansiyon) oluşumunda, tuzun çok büyük önemi vardır. Hipertansiyondan en çok etkilenen organlar; kalp, beyin, böbrekler, büyük atardamarlar ve gözlerdir. Hipertansiyon bu organları etkileyerek kalıcı sakatlıklara ve ölümlere yol açabilir. Kuşkusuz hipertansiyonu tetikleyen tuzun yüksek oranda tüketiminin bu anlamda ölümlere neden olduğu oldukça açıktır.

AŞIRI TUZ BÖBREKLERİMİZE DE ZARAR VERİYOR
Ülkemizde sayıları 60 bine yaklaşan diyaliz hastası bulunmaktadır.
Aşırı tuz tüketimi, idrarda kalsiyum atılımını artırır. Bu ise kemiklerde kalsiyum kaybına neden olur. Kalsiyum kaybının artışı ise kemik erimesini (osteoporoz) ve kemiklerin kırılma riskini artırır.

Fazla tuz tüketiminin bazı hamilelerde vücutta su toplanması yani ödemle birlikte yüksek tansiyona neden olduğu saptanmıştır.

SAĞLIKLI OLMAK İÇİN GÜNDE 5 GRAM TUZ YETERLİDİR
Günlük tuz alımının 5 gramı geçmemesi (erişkinler için önerilen miktar) gerektiği uyarısında bulunularak, tuz tüketimini az miktarda dahi azaltılmanın, kalp ve damar hastalıkları riskine büyük etkisi olduğunu görmekteyiz.

Günlük beslenmelerindeki tuz tüketimini önemli miktarda düşüren insanların, gelecek 10-15 yılda kalp-damar hastalıklarına yakalanma olasılığı yüzde 25 oranında azalıyor. Bu kişilerin, kalp-damar hastalıklarından ölme riski de yüzde 20 düşüyor.

Tuz eklemeden önce yiyecekleri tadın.
Masanızdan tuzlukları kaldırın. Onun yerine limon, sirke, baharat ve yeşillikleri deneyin.
Tuzu kademeli olarak azaltın.
Sodyum içeriği yüksek besinlerden kaçının.
Besinlerin etiketlerini okuyun.
Taze sebze meyve, et, tavuk, balık tüketin.
Az ama iyotlu tuz tüketin

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR